Medinet Habu 48

Medinet Habu

, Yukarı Mısır’da, Teb’in batısındaki nekropol bölgesinin en güney kesimi. adı genellikle, ’in (hd İÖ. 1187-56) burada kurduğu mezar tapınak için kullanılır.

Tanrı ’a adanmış olan tapınak, Ramses’in Libyalılar ve Deniz Halkları’yla yaptığı savaşlarla dinsel sahneleri canlandıran kabartmalarla süslüdür. Tapınak doğu tarafından Suriye kalelerindekine benzeyen görkemli pilonların yer aldığı surlarla çevrilidir. Surların içinde Hatşepsut ve III. ’in yaptı­rıp Amon’a adadıkları Ceser-İset adlı küçük bır tapınak vardır. Açık ön avlunun güneyinde firavuna ait bir saray bulunur. Rahiplere ayrılmış konutlarla yönetim bi­rimleri ise tapınağın her iki yanında toplan­mıştır.

İÖ. 1. bin yılda tapınağın surlarının içinde Ceme adlı bir kent gelişti. Amon’a tapın­manın gitgide yaygınlaşması sonucu, Medi­net Habu önemli bir kutsal yer durumuna geldi. III. Ramses, 25. sülale (İÖ 751-656), 29. sülale (10 398-378), Ptolemaioslar ve Roma imparatoru Antoninus Pius (hd 138- 161) tapınağa pilonlar, sundurmalar, avlular ve sütunlu bir salon eklettiler. Medinet Habu’daki yerleşme Kopt dönemine değin varlığını korudu.

Meksika’da Merida’nın 55 km güneydoğusunda eski Maya kenti kalıntısı

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language