Mediyastin amfizemi 48

Mediyastin amfizemi

, göğüste akciğerlerin arasında yer alan bütün doku ve organları barındıran boşluktur. Önde göğüs kemiği (), ar­kada omurga, yanlarda kalbi saran ve mediyastin plevrasıyla sınırlıdır.

, genellikle yaralan­ma ya da hastalık nedeniyle akciğerdeki hava keseciklerinin yırtılması sonucunda serbest kalan havanın kalbin çevresinde toplanması. Biriken havanın büyük miktar­lara ulaşması kalbe baskı yapmasına neden olarak bu organın hareketlerine ve kan dolaşımına engel olabilir.

Mediyastin amfizemi genellikle sıkıştırıl­mış hava soluyan sualtı dalgıçlarında görü­lür. Dalgıç dibe indikçe içinde bulunduğu ortamın basıncı artar. Soluduğu hava deniz yüzeyindeki havadan daha yoğundur. Buna karşılık, dalgıç yüzeye çıkmaya başlayınca çevre basıncı düşer, akciğerler içindeki havayla birlikte genişler. Dalgıç soluğunu tutar, yüzeye hızla çıkarsa ya da solunum yollarında rahatça soluk vermesini engelle­yen bir oluşum varsa akciğerlerden dışan atılamayan hava dokuların yırtılmasına ne­den olur. Dalgıç yükseldikçe mediyastinde biriken hava artar; bu bölgedeki organ ve dokulara baskı yaparak göğüs kafesi ve omuzlarda ağrıya neden olur. Soluk alma güçleşir, kan dolaşımı kesintiye uğrar. Be­lirtiler şok, bilinç yitimi ve solunum yetmez­liğine neden olacak kadar ağırlaşabilir. Hafif vakalarda biriken hava zamanla vücut dokuları tarafından emilirse de genellikle havayı iğne ve şırınga kullanarak boşaltmak gerekir. Solunum ve dolaşım yetmezliği varsa hava boşaltılmadan önce dalgıç basınç odasına alınarak vücut işlevlerinin norma­le dönmesinin beklenmesi gerekir.

Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language