Meghnad Saha 48

Meghnad Saha

Meghnad Saha FRS, yıldızlardaki kimyasal ve fiziksel koşulları tanımlamak için kullanılan Saha (ısıl) iyonlaşma denklemini geliştirmesiyle bilinen bir Hintli astrofizikçi (d. 6 Ekim 1893, Seoratali, Dakka yakınları (bugün Bangladeş’tel ö. 16 Şubat 1956, Yeni Delhi, Hindistan).

Daha sonraları İngiliz astrofizikçi ’in üzerinde düzeltmeler yaptığı bu denklem, yıldız atmosferlerine ilişkin tüm çalışmaların temelini oluşturmuştur. Yıldızların kimyasal bileşimlerine ilişkin bilgi veren ışık tayflarının yorumlanmasında bu denklemden yararlanılır. , tayfın bileşimini ve görünümünü, ışık kaynağının sıcaklığıyla ilişkilendirir ve bu nedenle yıldızın sıcaklığının ya da çeşitli kimyasal elementlerin bağıl bolluğunun belirlenmesinde kullanılır.

Saha, 1929’te Allahâbad Üniversitesi’nde fizik profesörü oldu, 1927’de de Londra’daki Royal Society üyeliğine seçildi. 1938’de Kalküta Üniversitesi’ne geçti ve burada Kalküta Nükleer Fizik Enstitüsü’nü kurarak onursal yöneticiliğini üstlendi.

Tensor analizinin mucidi, Einstein genel görelilik kuramının matematiksel yapısını oluşturan İtalyan Matematikçi

 

Saha, daha sonraları ilgisini bilimin toplumsal ilişkileri üzerinde yoğunlaştırdı ve 1935’te ünlü Science and Culture dergisini kurdu. 1951’de Hindistan parlamentosuna bağımsız üye olarak seçildi. Başlıca yapıtları, yazımına katıldığı A Treafise on Heat (4. basım 1958; Isı Üzerine Bir İnceleme) ve A Treatise on Modern Physics’tir (1934; Modern Fizik Üzerine Bir İnceleme).

Sen de birkaç kelam et...

Select Language