Mei Lanfang 48

Mei Lanfang

, Çin tarihinin en büyük şarkıcı­oyuncu-dansçılarından biri sayılır (d. 1894, Taizhou, Jiangsu – ö. Ağustos 1961, Pekin, Çin).

Ünlü opera sanatçıları yetiştirmiş bir aile­nin oğluydu. Sekiz yaşında Pekin Opera­sı’nda eğitim görmeye başladı. İlk kez 12 yaşındayken dokumacı kız rolüyle sahneye çıktı. Bundan sonra genellikle kadın rolle­rinde göründü ve özellikle “Çiçek parçala­yan Diva” rolüyle tanındı. Çok beğenilen dans üslubu zamanla “” olarak anılmaya başladı. On dört yaşında katıldığı Xiliancheng Tiyatro Topluluğu ile Şanghay’da ve ülkenin çeşitli yerlerinde sahneye çıkarak ülke çapında ünlendi. 1919 ve 1924’te Japonya’da, 1930’da ABD’de, 1932 ve 1935’te de Sovyetler Birliği’nde temsiller verdi.

başlayınca 1937’de Hong Kong’a yerleşen Mei Lanfang, Japonların bölgeyi ele geçirmesi üzerine Şanghay’a döndü ve 5 yıl tiyatro çalışmalarına ara verdi. 1946’da oyunculuğa dönerek hem tiyatro, hem de sinemayla ilgilendi. Başta Çin Opera ve Sahne Sanatları Enstitüsü olmak üzere birçok kültür kurumunda üye ya da yönetici olarak görev aldı. Çin Komü­nist Partisi’nde de etkindi.

saksofoncuların başkanı
Mei Lanfang Beijing Opera

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language