Meke 48

Meke

, Rallidae fa­milyasının cinsini oluşturan dokuz kuş türünün ortak adı.

Kutuplar dışında yeryüzünün hemen her yerinde rastlanan, göl ve akarsuların yanı sıra kışın deniz kıyılarında da görülen bu kuşlar yüzerek su yüzeyindeki ya da kıyılardaki su bitkilerini ve çeşitli omurgasız hayvanları yerler. Ayak parmaklarının her birinin çevresinde enli bir deriden oluşan perde vardır. Böylece iyi yüzebildikleri gibi çamurlu bataklıklarda da kolaylıkla yürüyebilirler. Gagaları kısa ve koni biçimlidir. Gagalarının üstünden alın­larına uzanan etli tüysüz bir bölge vardır. En yaygın tür, bütün Eskidünya’da çok geniş bir dağılım gösteren 38 cm uzunluğun­daki sakar mekedir (F. atra). Adını alnın­daki beyaz lekeden alan , bu leke dışında tümüyle siyahtır. Ağırlığı 900 gr’ye ulaşabilir. Sudan kalkmak için su yüzeyinde bir süre koşmasıyla dikkat çeker. Uzun süre ve hızla uçabilir. Yazın tatlı sularda üreyen sakar mekeler, kışın büyük göllerde, ırmak ağızlarında ve kıyılarda büyük sürüler halinde toplanırlar. Daha çok bitkisel besinlerle, ayrıca yumuşakçalar, böcekler gibi omurgasızlarla beslenirler.

Melkeler su bitkileri üstünde yuva kurar. Dişinin yuvaya bıraktığı yumurta sayısı 10’u bulabilir. Yavruların hav tüyleri parlak siyah, başları parlak turuncu, kızıl ve mor alacalıdır. Erişkinlerde bu renkler kaybolur.

Amerika’da yaygın olan 35 cm boyunda­ki Amerika mekesi (F. americana) sakar mekeye çok benzeyen bir türdür. Ama sakar mekeden farklı olarak yalnızca başı ve boynu kara, öbür bölümleri koyu bozdur. Neotropikal bölgede altı meke türü yaşar. Bunlar arasında bulunan 50 cm uzunluğun­daki büyük meke (F. gigantea) en iri meke türüdür. Peru’nun kuzeyinde, Andlar’daki dağ göllerinde ürer.

Afrika ve Güney İspanya’da üreyen tepeli meke (F. cristata) ise başındaki iki parlak kırmızı yumruyla dikkati çeker.

Primates takımının ağaçsoreksi ve insan dışında kalan bütün üyelerine verilen ortak ad

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language