Messerschmitt ME-109 48

Messerschmitt ME-109

, Almanya’da geliştirilen ve II. Dünya Savaşı sırasında etkin biçimde kullanılan .

1934’te ilk tasarımı yapıldığında “” (Baye­rische Flugzeugwerke) olarak adlandırılmış­tı. Şirket iflas edince Messerschmitt firması uçağın projelerinin yönetimini eline geçirmek için uçağı yeniden tasarladı. “″ İspanya iç Savaşı sırasında etkin göreve başladı. Çeşitli çalışma sorunları bir dizi uyarlamayla düzeltildi ve 1942’de G” ortaya çıktı.

En hızlı modeli tek kişilik, tek motorlu, düşük kanatlı bir monoplandı (tek kanatlı uçak) ve saatte 685 km hız yapabiliyor, 11.285 m’ye kadar yükselebili­yordu. İspanya, Çekoslovakya, İsviçre ve Almanya’daki birçok fabrikada yaklaşık 33 bin “ME-109” üretildi.

Uçak, her birinin 60 atımlık şarjörü olan ve kanatlara yerleştiri­len 30 mm’lik makineli tüfekle donatıl­mıştı. “ME-109” birçok değişik biçimde yapılabiliyordu ve kanatlara yerleştirilmiş borulardan roket fırlatmak, bomba taşımak için birçok donanıma sahipti. Almanya’nın ilk avcı uçağı olan “ME-109” uzun bir süre İngiliz yapımı “”a karşı üstünlüğünü korudu ama bu üstünlüğünü savaşın sonları­na doğru geliştirilen yeni Müttefik avcı uçaklarına kaptırdı.

Güdümlü hava gemisi
Messerschmitt Bf 109

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language