Mesut Yılmaz

Mesut Yılmaz, Türk siyasetçi, eski başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı. 1991 ve 1999 yılları arasında toplam yaklaşık 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık ve çeşitli bakanlıklar yaptı (d. 6 Kasım 1947, İstanbul).

Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi (1971). Almanya’da Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması yaptı (1972-74). Daha sonra kimya, tekstil ve ulaştırma alanlarında çalışan özel şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundu (1974-83). 1983’te ANAP’ın kurucuları arasında yer aldı. Aynı yıl yapılan seçimlerde Rize milletvekili seçildi. İlk Özal hükümetinde devlet bakanı ve hükümet sözcüsü oldu. 1986’da kültür ve turizm bakanlığına getirildi. 1987’de dışişleri bakanlığına atandı. 20 Şubat 1990’da bakanlıktan istifa etti.

15 Haziran 1991’deki ANAP kongresinde genel başkanlığa adaylığını koyan Yılmaz, parti başkanı ve başbakan Yıldırım Akbulut’a karşı genel başkanlık yarışını kazandı. Akbulut başbakanlıktan istifa edince Cumhurbaşkanı Özal tarafından başbakan atandı. 5 Temmuz’da güvenoyu alan Yılmaz hükümeti erken seçimlere gidilmesine karar verdi. Muhalefet partileri de bu kararı benimseyince 20 Ekim 1991’de seçimler yapıldı. Seçimlerde “daha yapılacak çok iş var” sloganıyla ANAP iktidarı için oy verilmesini isteyen Yılmaz, enflasyonu beş yılda yüzde 10’a indireceklerini, KİT’leri üç yılda özelleştireceklerini ileri sürdü. Seçimler sonunda ANAP ikinci parti durumuna düşünce Yılmaz başbakanlıktan istifa etti. Ağustos 1993’teki ANAP kongresinde tek aday olarak yeniden genel başkan seçildi.

24 Aralık 1995 tarihinde yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından kurulan hükümette başbakan olarak görev aldı.

18 Nisan 1999‘da yapılan genel seçimlerde partisinin büyük oy kaybına rağmen DSP-MHP-ANAP koalisyonunda yer alarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

3 Kasım 2002 tarihinde partisi baraj altında kalınca istifa etti.

2007‘de bağımsız milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı.

2009‘da Demokrat Parti’ye geçti. Namık Kemal Zeybek’in Genel Başkan seçilmesinden sonra istifa etti.

İyi seviyede İngilizce ve Almanca bilen Yılmaz, iki çocuk babasıdır.

Mesut Yılmaz Seçim Çalışmaları
Dünya edebiyatının en ünlü yazarları arasında yer alan, 1840-1902 yılları arasında yaşamış, natüralizm akımının öncüsü
Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 8/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 9
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marguerite Yourcenar

Next Article

Yi Hanedanı

Related Posts