Michael Ernest Sadler 48

Michael Ernest Sadler

Sir Michael Ernest Sadler, bir İngiliz tarihçi, eğitimci ve üniversite idari elemanı. Sadler, Manchester ve Leeds üniversitelerinde çalıştı. Kamu okulu sisteminin öncülerinden (d. 3 Temmuz 1861, Barnsley, Yorkshire 6. 14 Ekim 1943, Oxford, İngiltere).

Rugby’de ve Oxford’daki Trinity College’da öğrenim gördü. 1885-95 arasında Oxford Üniversitesi’nin dış kurslar bölümünü yönetti. 1886-95 arasında Oxford’daki Christ Church’ün yöneticiliği görevini üstlendi. Onun yönetimi altında İngiltere’nin çeşitli yerlerinde yaklaşık 400 kurs açıldı. Orta öğretim düzeyindeki yetersizliğin, üniversitenin dış kurslarının da verimini azalttığını saptayınca, 1893’te Oxford’da ortaöğretimin içeriği konusunda bir konferans düzenlenmesini sağladı.

1899’te Oxford’tan ayrılarak Eğitim Bakanlığı’nda görev aldı. Bu görevi sırasında eğitimle ilgili karşılaştırmalı çalışmaları toplayarak büyük bir arşiv oluşturdu. 1903’te görevden ayrıldığında, eğitim konusundaki uzmanlığıyla uluslararası ün kazanmıştı. 1911’de Leeds Üniversitesi’nin rektör yardımcılığına getirildi. Üniversitenin öğretim görevlisi ve öğrenci sayısını artırdığı gibi akademik saygınlığını da yükseltti. 1917-19 arasında Kalküta Üniversitesi Komisyonu’nun başkanlığını yaptıktan sonra Leeds’e dönerek 1923’e değin burada kaldı, 1919’da şövalye unvanı aldı.

Sanatı, tonalist eserleri ile ince renk çeşitlerine vurgu yaparken, sanat tarihçilerinin modernist olarak kabul ettiği ressam

 

1923’te üniversitedeki son görevini kabul ederek Oxford’daki Üniversity College’ın yöneticisi oldu. 1934’te bu görevden ayrıldı. Son yıllarında İngiliz eğitim tarihi üzerinde çalıştı. Konferanslarının çoğunda devlet ve işyeri yönetimini üstlenecek yetkin bireyler yetiştirilmesinde eğitimin temel işlevini vurguladı. Eski ustaların ve çağdaş sanatçıların yapıtlarından oluşan geniş sanat koleksiyonuyla ve ünlü olmayan sanatçıları korumasıyla da ün kazandı.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language