Michael Thomas Sadler 48

Michael Thomas Sadler

Michael Thomas Sadler, Evanjelik Anglicanism’i ve Leeds’de bir Zavallı Hukuk yöneticisi olarak önceki deneyimi, Malthus’un nüfus teorilerine ve onların fakirler için devlet yardımına başvurmalarına karşı çıkmalarına yol açan İngiliz Parlamentosu Üyesi (d. 3 Ocak 1780, Snelston, Derbyshire, İngiltere ö. 29 Temmuz 1835, Belfast, Ulster, Irlanda).

Leeds’de İrlanda’dan keten ithal ederek iş yaşamına atılan Sadler, 1829-30 ve 1831-32 dönemlerinde Tory Partisi’nden ’na girdi. Aralık 1832’de, Leeds için yaratılan yeni seçim bölgesinden adaylığını koyduysa da, Thomas Robert Malthus’un görüşlerine saldırdığı (1830; Nüfus Yasası) adlı kapsamlı incelemesine yoğun eleştiriler yöneltmiş olan tarihçi Thomas Babington Macaulay karşısında yenilgiye uğradı.

1991 ve 1999 yılları arasında toplam yaklaşık 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık yapan siyasetçi

 

Sadler genelde fabrika koşullarının, özel olarak da çocukların çalışma saatlerinin hükümetçe düzenlenmesini savunarak Leeds işçilerinin desteğini kazandı. On sekiz yaşından küçük işçilerin günlük çalışma saatlerinin 10 saatle sınırlandırılması için Avam Kâmarası’nda yürütülen mücadeleye önderlik etti. 1831’de reformcu Richard Oastler’ın kampanyasından esinlenerek bir fabrika reform tasarısı hazırladı. Ardından da tasarının görüşüldüğü komitenin başkanlığını yürüttü. Zamanla üye sayısı 37’ye ulaşan bu komite 40’ı aşkın toplantı yaparak aralarında iş kazaları ( için önemli adımlar) sonucunda sakat kalan çocuk işçiler, çok sayıda yetişkin işçi ve ünlü hekimler de olmak üzere birçok kişinin ifadesine başvurdu. Sadler’in parlamentodan ayrılmasından sonra kabul edilen 1833 tarihli Fabrika Yasası uyarınca dokuma fabrikalarında günlük çalışma süresi 13-17 yaş arasındaki çocuklar için 12 saat, 9-12 yaş arasındaki çocuklar için de 8 saatle sınırlandırıldı.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language