Othniel Charles Marsh

Othniel Charles Marsh, ABD’nin batısında yaptığı çok sayıda bilimsel keşfin yanı sıra soyu tükenmiş Kuzey Amerika omurgalıları konusundaki önemli katkılarıyla tanınan, ABD’li paleontolog ( d. 29 Ekim 1831, Lockport, New York – ö. 18 Mart 1899, New Haven, Connecticut, ABD).

Bilimsel çalışmalarını, ilk omurgalılar paleontolojisi profesörü olarak girdiği Yale Üniversitesi’nde yürüttü (1866-99). 1870’te onun öncülüğünde düzenlenen Yale Bilimsel Araştırma Gezisi’nde, Nebraska’nın Pliyosen Bölüme (y. 7-2,5 milyon yıl önce), Kuzey Colorado’nun Miyosen Bölüme (y. 26-7 milyon yıl önce) ait çökeller incelendi.

1871’deki bir gezide, ABD’deki ilk Pterodactylus cinsi uçan sürüngen fosilleri bulundu. 1882’de ABD Jeolojik Araştırma Kurumu’nda omurgalılar paleontolojisi çalışmalarının başına getirildi. Binden fazla omurgalı fosili keşfeden ve bunların en az 500’ünü tanımlayan Marslı dişli kuşlar, boynuzlu dev memeliler ve Kuzey Amerika dinozorları konusunda önemli çalışmalar yayımladı. Ayrıca Fossil Horses in America (1874; Amerika’nın Fosil Atları) ve Introduction and Succession of Vertebrate Life ın America (1877; Amerika’da Omurgalıların Ortaya Çıkışı ve Evrimi) adlı iki kitap yayımladı.

sfigmograf adlı aygıtı bulan ve hareketli filmin gelişmesine de katkıda bulunan Fransız fizyoloji bilgini

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Ngaio Marsh

Next Article

Reginald Marsh

Related Posts