Otto Ludwig

Otto Ludwig, özellikle novella türünün geliş­mesine katkıda bulunan gerçekçi öyküleriy­le tanınmış Alman romancı, oyun yazarı ve eleştirmen. Ortaya attığı “şiirsel gerçekçi­lik” terimi sonradan birçok çağdaşının ya­pıtını nitelemek için kullanılmıştır (d. 11 Şubat 1813, Eisfeld, Thüringen – ö. 25 Şubat 1865, Dresden, Saksonya).

Ticaretle uğraşması beklenirken genç yaşta şiir ve müzikle ilgilendi. 1838’de Die Köhle­rin (Kömürcü Kadın) adlı bir opera yazdı. Meiningen dükünün koruması altında Leip­zig’de Mendelssohn’un yanında (1839) mü­zik öğrenimi gördü. Ama sağlık sorunları ve çekingenliği yüzünden müziği bıraktı. Dres­den ‘e yerleşerek edebiyat çalışmalarına yö­neldi; öykü ve oyun yazmaya başladı.

Ludwig Die Erbförster (1850; Orman Me­muru) adlı psikolojik oyununda Schiller’in tarzında olmayan bir Alman trajedisi yaz­mayı denedi. Oyun ilgi uyandırmakta gecik­mediyse de ancak bir ölçüde başarılı oldu. Daha önemli yapıtları sayılan ve Thürin­gen’deki yaşamı konu alan öyküleri ise ona çok daha kalıcı başarı sağladı. Tıpkı oyunla­rı gibi ayrıntıların dikkatle işlendiği, titiz ve psikolojik çözümlemelerin yapıldığı bu ya­pıtlarının en önemlileri Die Heiterethei und ihr Widerspiel (1851; Şen insanlar ve Karşıt­ları) ile Zwischen Himmet und Erde’dir (1855; Gök ile Yer Arasında). Shakespeare­ Studien (1891; Shakespeare incelemeleri) yapıtıyla yetenekli bir eleştirmen olduğunu ortaya koyan Ludwig’in edebiyat kuramıyla fazlaca ilgilenmesinin yaratıcı bir yazar olarak başarılarını bir ölçüde engellediği düşünülebilir.

Royal Academy’nin kurucusu ve ilk başkanı olan, Sir ünvanlı 18. yüzyıl İngiliz ressamı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Emil Ludwig

Next Article

Karl Lueger

Related Posts