Otto Ludwig 48

Otto Ludwig

Otto Ludwig, Thüringen’de Eisfeld’de doğmuş Alman bir dramatist, romancı ve eleştirmendi. Almanya’nın ilk modern realistlerinden ve dönemin en kayda değer dramatistlerinden (d. 11 Şubat 1813, Eisfeld, Thüringen ö. 25 Şubat 1865, Dresden, Saksonya).

Ticaretle uğraşması beklenirken genç yaşta şiir ve müzikle ilgilendi. 1838’de (Kömürcü Kadın) adlı bir opera yazdı. Meiningen dükünün koruması altında Leipzig’de Mendelssohn’un yanında (1839) müzik öğrenimi gördü. Ama sağlık sorunları ve çekingenliği yüzünden müziği bıraktı. Dresden’e yerleşerek edebiyat çalışmalarına yöneldi, öykü ve oyun yazmaya başladı.

Ludwig Die Erbförster (1850, Orman Memuru) adlı psikolojik oyununda Schiller’in tarzında olmayan bir Alman trajedisi yazmayı denedi. Oyun ilgi uyandırmakta gecikmediyse de ancak bir ölçüde başarılı oldu. Daha önemli yapıtları sayılan ve Thüringen’deki yaşamı konu alan öyküleri ise ona çok daha kalıcı başarı sağladı. Tıpkı oyunları gibi ayrıntıların dikkatle işlendiği, titiz ve psikolojik çözümlemelerin yapıldığı bu yapıtlarının en önemlileri Die Heiterethei und ihr Widerspiel (1851, Şen İnsanlar ve Karşıtları) ile Zwischen Himmel und Erde’dir (1855, Gök ile Yer Arasında). ShakespeareSiudien (1891, Shâkespeare İncelemeleri) yapıtıyla yetenekli bir eleştirmen olduğunu ortaya koyan Ludwig’in edebiyat kuramıyla fazlaca ilgilenmesinin yaratıcı bir yazar olarak başarılarını bir ölçüde engellediği düşünülebilir.

İslam edebiyatının en büyük şairlerinden Bostan ve Gülistan’ın yazarı şair

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language