Otto Luening 48

Otto Luening

Otto Clarence Luening, bir Alman-Amerikalı besteci ve şef ve aynı zamanda teyp müziği ve elektronik müziğin öncüsü (d. 15 Haziran 1900, Milwaukee, Wisconsin, ABD, ö., 2 Eylül 1996,  New York, ABD).

Çok genç yaşta Zürichte ünlü besteci ’den ders aldı. Müzikte elektronik aygıtlardan yararlanma düşüncesi de bu dönemde oluştu. ABD ve Avrupa da flüt ve piyano konserleri verdi. Daha sonra Eastman Müzik Okulu, Arizona Üniversitesi, Bennington College ve Columbia Üniversitesi’nde öğretim görevlerinde bulundu. 1959’te, Vladimir Ussachevsky ile birlikte Rhapsodic Variations for Tape Reçorder and Orchesira’yı (Teyp ve Orkestra İçin Rapsodik Çeşitlemeler) besteledi, bu kompozisyonda teypten bir solo çalgı olarak yararlanılmıştı. Luening ile Ussachevsky’nin birlikte hazırladıkları öbür yapıtlar arasında Poem in Cycles and Bellis (1954, Çevrimlerin ve Çanların Şiiri) ve Shakespeare’in Kral Lear’i için fon müziği vardır. Poem in Cycles and Bells daha önce teyp için bestelenmiş iki yapıttan orkestra ve teyp için yapılan bir düzenlemedir.

1959’da Columbia-Princeton Elektronik Müzik Merkezi’nin yönetim kadrosunda görev alan Luening, geleneksel çalgılar için de birçok beste yapmıştır. Bunlar arasında Symphonic Fantasia No.1 (1922-24, 1 No’lu Senfonik Fantazya) ile Louisville Concerto (1951, Louisville Konçertosu) sayılabilir. A Wisconsin Symphony (Bir Wisconsin Senfonisi) adlı yapıtı da ilk kez 1976’da seslendirilmiştir. Luening’in ayrıca The Odyssey of an American Composer (1980, Bir Amerikalı Bestecinin Serüveni) adlı bir otobiyografisi yayımlanmıştır.

Çalgıların özelliklerini ve tarihini inceleyen organoloji nin kurucularından Alman doğumlu ABD’li müzikolog

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language