Ozan Sağdıç 40

Ozan Sağdıç

Ozan Sağdıç, fotoğraf Sanatçısı. Türkiye’de fotoğrafçılığın öncülerinden (d. 1934, Burhaniye, Balıkesir). Fotoğrafçılığa lise öğrenimi Sırasında başladı.

Bir süre çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1956’da foto muhabiri olarak Hayat dergisine girdi. İlk sergisini 1959’da Balıkesir’de açtı. 1964’te Ankara Devlet Tiyatrosu için sahne fotoğrafları çekmeye başladı. Aynı yıl ve ’la birlikte Viyana’da “” adlı bir sergi açtı. Bu sergi daha sonra Roma ve Paris’te yinelendi. 1967’de Hayat’tan ayrılan ve çalışmalarını serbest olarak sürdüren Sağdıç yurt içinde ve dışında otuzu aşkın sergi açtı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı, birçok yarışmada seçici kurul üyeliği yaptı. T.B.M.M., Kapadokya, Aydın, Kuşadası, Hacıbektaş, Dünyanın Bütün Çiçekleri, Türk Folklor Kıyafetleri ve Ankara gibi fotoğraf ağırlıklı kitapları da bulunan, aynı zamanda pek çok afiş ve kitap kapağı da hazırlayan, birçok tanıtım yayınının sayfa düzenlemesini yapan Sağdıç 1985’te Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin (AFSAD) onur üyeliğine seçildi.

İmkansız bir aşkın ve öç alma duygusunun hikayesini anlatan Zavallı Necdet’in yazarı, romancı

 

Sağdıç’ın yapıtları Fotoğraf, Yeni Fotoğraf gibi yerli dergilerde, Time-Life-Books, Paris-Match, Reüders’ Digesi, Camera gibi yabancı dergilerde, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNICEF) takvimlerinde ve Hasselblad firmasının kataloglarında yer almıştır. Ömer Hayyam ve Mevlana’nın rubailerini Türkçe’ye çevirdi. Nasrettin Hoca fıkralarını manzum tekniği ile anlattı. Nasrettin Hoca’nın fıkralarındaki hicvi, şiirin olanaklarını kullanarak vurguladı. 2014’de  ‘Fotoğraf’ dalında düzenlenen 18. Aydın Doğan Ödülü, fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’a verildi.

Ozan SAĞDIÇ, ülkemizin “” ünvanı ile ödüllendirilen ilk ve tek fotoğraf sanatçısıdır.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language