Paul Manship

Paul Manship, konularında ve üslu­bunda esin kaynağı olarak büyük ölçüde Antik Çağ sanatını kullanan, doğu ve özellikle Hint sanatından da etkilen­miş heykelci (d. 25 Aralık 1885, St. Paul, Minnesota – ö. 31 Ocak 1966, New York kenti, ABD).

ABD’de öğrenim gördükten sonra 1909’da Roma’daki Amerikan Akademisi’ne gitmek için bir burs kazandı. Yurtdışında üç yıl geçirdi; daha sonra New York kentine yerleşerek yalın biçimlendirmeye ve belli bir düzen içinde yinelenen kalıplara yer veren üslubunu geliştirdi.

Çoğu tunçtan yapılmış büyük boyutlu ya­pıtları arasında, değişik müzelerde çeşitle­meleri bulunan “Dansçı ve Ceylanlar” (1916), New York kentinde Rockefeller Merkezi Meydanı’nda yer alan “Prometheus Çeşmesi” (1934) sayılabilir. Manship mer­merden de birçok büst yapmıştır. Bunların en dikkati çekenleri, “Üç Haftalık Pauline Frances” (1914, Metropolitan Sanat Müze­si, New York) ve “John D. Rockefeller”dır (1918; John D. Rockefeller Jr. Koleksiyo­nıJ). Manship’in her yaştan insanın ilgisini çeken hayvan betimlemelerinden en ünlüsü, New York kentindeki Bronx Hayvanat Bahçesi’nin Paul J. Rainey girişinde (1934) bulunmaktadır.

Ludovic Lazarus Zamenhof’un bulduğu yapay dil
  • Paul_Manship_005
  • Paul_Manship_004
  • Paul_Manship_003
  • Paul_Manship_002

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

William Murray Mansfield (1. Kont)

Next Article

Mansıb

Related Posts