Peter Martins

Peter Martins, New York Kent Balesi’ndeki (NYCB) çalış­malarıyla tanınan Danimarkalı dansçı ve koreograf (d. 27 Ekim 1946, Kopen­hag, …).

Dans eğitimine 1953’te Danimarka Krali­yet Bale Okulu’nda başladı. 1965’te bale topluluğuna (corps de ballet) alındı; iki yıl sonra da solo dansçı oldu. New YorkKent Balesi’nin sanat yönetmeni George Balan­chine’in çağrısı üzerine birkaç kez konuk sanatçı olarak bu toplulukla sahneye çıktı. 1969’da Danimarka’dan ayrılarak katıldığı Balanchine’in topluluğunda başdansçılar­dan biri oldu.

Martins için yazılan baleler arasında Jero­me Robbins’in Goldberg Variations (1971; Goldberg Çeşitlemeleri) ve In G Major’ı (1975; Si Majörde) ile George Balanchine’ in Violin Concerto (1972; Keman Konçerto­su) ve Duo Concertante’si (1972; iki Kon­çertante) sayılabilir. 1977’de NYCB’de sah­nelenen Calcium Light Night (Kalsiyum Işığı Gecesi) ilk koreografi çalışması oldu. Daha sonra L’Histoire du Soldat (1981; Askerin Öyküsü) gibi birçok yapıtın daha koreografisini hazırladı. 1983’te, Balanchi­ne’in ölümünden az önce NYCB’nin günlük işlerden sorumlu yöneticisi ve Jerome Rob­bins’le birlikte bale yöneticisi oldu. 1990′ da Robbins ayrılınca NYCB’nin yönetimi­ni tek başına üstlendi.

Peter Martins
Balede dizleri bükme hareketi.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Simone Martini

Next Article

Harry Martinson

Related Posts