Pierre-Émile Martin 48

Pierre-Émile Martin

Pierre-Émile Martin, bazik oksijen işleminin yaygınlaşmasına değin dünya çelik üretimi­nin büyük bir bölümünde uygulanan () işlemini geliştiren Fransız mühendis (d. 18 Ağustos 1824, Bourges – ö. 23 Mayıs 1915, Fourc­hambault, Fransa).

1856’ya değin çelik kimyası oldukça iyi bilinmekle birlikte tek kullanışlı üretim yöntemi Bessemer işlemiydi. Bu yönteminde birçok yetersiz yönü vardı. Aynı yıl İngiliz mühendis Sir William Siemens, öteki fırınlardan daha yüksek sıcaklık üretebilen ve bunu koruyan yansımalı fırını geliştirdi. Martin, bu fırınların yapımı için lisans aldı ve hurda çelik ile pik demirden çelik üretmek için bir yöntem geliştirdi. Martin’in çelik ürünleri 1867 2. Paris Dünya Sergisi’nde Altın Madalya ile ödüllendirildi. Siemens’in de yansımalı fırında kendine özgü bir çelik üretim yöntemi geliştirmesine karşın, Siemens-Martin işlemi kısa zamanda yaygınlık kazandı.

Periyodik tablonun VIII. grubunda yer alan, Çok ağır, değerli, gümüş beyazı renginde, yumuşak ve sünek metal

 

Martin’in geliştirdiği işlemin patentleri tar­tışmalara yol açtı ve bunu izleyen davalar büyük bir yoksulluğa düşmesine neden oldu. Bu arada, başkaları onun işlemini kullanarak büyük kazançlar elde ediyordu. Martin 83 yaşındayken, Fransa Demir iş­çileri Birliği onun için, başlıca çelik üreten ülkelerin de etkin biçimde desteklediği bir fon oluşturdu. Martin ölümünden bir hafta önce Londra Demir ve Çelik Enstitüsü’nce Bessemer Altın Madalyası ile ödüllendi­rildi.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language