Pierre Lyonnet

Pierre Lyonnet, ustalıklı diseksiyonları ve böcek anatomisi çizimle­riyle ün yapmış doğabilimci ve oymabaskı ustası (d. 22 Temmuz 1708, Maastricht – ö. 10 Ekim 1789, Lahey, Felemenk).

Saygın bir biyoloji uzmanı olan Lyonnet aslında hukuk eğitimi görmüştü. Zamanının çoğunu doğabilim konulu oymabaskılar yaparak geçirdi. Friedrich Christian Lesser’in Theologie des Insectes (1742; Böcekle­rin İlahiyatı) ve Abraham Trembley’nin tatlı su polipleri üzerine yazdığı Memoires pour servir a l’histoire d’un genre de polypes d’eau douce, a bras en forme de cornes (1744; Boynuz Biçimli Kolları Olan Bir Tür Durgun Su Polipinin Tarihi İçin Yazılmış Anılar) adlı kitaplarını resimledi.

Söğüt odun güvesi tırtılının anatomisi üze­rine hazırladığı Traite anatomique de la chenille, qui ronge le bois de saule (1760; Şöğüt Odungüvesi Tırtılının Anatomik İncelemesi) adlı çalışması, bugüne değin basılmış anatomi çalışmalarının en güzel resimlenmiş olanlarındandır. Lyonnet, ba­kır levha üstüne oyduğu çizimlerinde 4 bini aşkın değişik kası ve daha önce belirtilme­miş sinir ve soluk borusu ayrıntılarını gös­termiştir. Yayımlandığında olay yaratan bu çizimlerin gerçeğe uymayan ayrıntılar ve süslemelerle dolu olduğu öne sürülmüştür. Kitabın 1762’de yapılan ikinci baskısında eleştirileri yanıtlayan Lyonnet, uyguladığı yöntemleri açıklamış ve kullandığı araçların çizimlerini vermiştir.

Royal Academy’nin kurucusu ve ilk başkanı olan, Sir ünvanlı 18. yüzyıl İngiliz ressamı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lyonnesse

Next Article

Joseph Aloysius Lyons

Related Posts