Piskoposlar Savaşı

Piskoposlar Savaşları, İngiltere kralı ile İskoçlar arasında çıkan iki çatışma (1639, 1640). Savaşların nedeni, Charles’ın İskoçya Kilisesi’ne Anglikan ayin biçimlerini zorla benimsetmek istemesi ve İskoçların piskoposluğu kaldırmak konusundaki kararlı tutumları idi. 1637’de Edinburgh’da çıkan ayaklanma çok geçmeden ulusal direniş hareketine dönüştü. Kasım 1638’de Glasgowda toplanan meclis Charles’ın emirlerine boyun eğmeyi reddedince İngiliz birliklerini toplayan Charles 1639’da İskoçya’ya doğru yürüyüşe geçti. Ama yeterli parası olmaması ve birliklerine güvenmemesi nedeniyle ’nı kabul etmek zorunda kaldı. I. Piskoposlar Savaşı böylece hiç çatışma olmadan sona erdi.

Charles, ertesi yıl İskoçların Fransa ile gizlice ilişki kurduklarını öğrenince bölgeye yeni bir sefer düzenlemeye karar verdi. Sefer için gerekli parayı sağlamak için Nisan 1640’ta bir parlamento topladı. Ama, Kısa Parlamento adıyla anılan bu meclis halkın şikâyetlerinin giderilmesini ve kilise düzeninin bütünüyle değiştirilmesini isteyince meclisi dağıttı ve bir ordu toplayarak İskoçya’ya karşı yürüyüşe geçti. II. Piskoposlar Şavaşı olarak bilinen bu çarpışma sırasında İskoçların Northumberland ve Durham’ı ele geçirmeleri üzerine Uzun Parlamento’yu toplamak zorunda kaldı (Kasım 1640). Bu da ’nın başlamasında önemli rol oynadı.

Fatih Sultan Mehmed’in Anadolu’yu tamamen Osmanlı İmparatorluğu haline getirdiği savaşın adı

 

 

Piskoposlar Savaşı

Piskoposlar Savaşları, İngiltere kralı I. Charles ile İskoçlar arasında çıkan iki çatışma (1639, 1640). Savaşların nedeni, Charles'ın İskoçya Kilisesi'ne A

Book Editions:

Edition : Dünya Tarihi
Name : Piskoposlar Savaşları
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language