Pişmaniye

Pişmaniye, Tel helva olarak da bilinen, un, tereyağı ve şekerle yapılan hafif helva. Anadolu’nun hemen her yöresinde bulunduğu halde, İzmit’te yapılanı ün kazanmış, çok miktarda üretilip satıldığı için bu kente özgü yiyeceklerden sayılmıştır. İlk yapıldığı yerin İran olduğu ileri sürülür. Bu ülkede “” diye adlandırıldığı ve bu sözcüğün sonradan pişmaniye biçimini aldığı da söylenir.

Pişmaniye yapmak için ağda haline gelinceye kadar eritilen şeker, dondurulduktan sonra büyükçe bir halka biçimine-petirilir. Büyük bir sininin üstüne konan kavrulmuş una eritilmiş tereyağı yedirilir. Sonra tepsinin çevresinde duran birkaç kişi halka biçimindeki ağdayı unun üstünde çevirmeye başlar. Her çevirişten sonra ağda yeniden halka biçimine sokulur ve bu işleme sinideki unun tümü ağdaya yedirilinceye, ağda tel tel helva biçimine girinceye değin devam edilir. Çevirme sırasında ağdanın kopmamasına özen gösterilir.

Yüzüncü Yıl Üvinersitesi hangi şehrimizdedir?

 

Pişmaniye

Pişmaniye, Tel helva olarak da bilinen, un, tereyağı ve şekerle yapılan hafif helva. Anadolu'nun hemen her yöresinde bulunduğu halde, İzmit'te yapılanı ün

Book Editions:

Edition : Mutfak
Name : Pişmaniye Nasıl Yapılır
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language