Piza Katedrali ve Piza Kulesi

Piza Katedrali ve , İtalya’nın Toscana bölgesinde bulunan ve eğik çan kulesiyle ünlü .

Küçük İtalyan devletlerinden biri olan Piza, 1063’te Palermo açıklarındaki deniz savaşında bir Arap donanmasını yenilgiye uğratunca Batı Akdeniz’deki ticaret üstünlüğünü ele geçirdi. Pizalılar da bu zaferi kutlamak amacıyla bir katedral yaptılar. Katedral Toscana’nın en büyük dinsel yapısıdır. Beş nefli bazilikayı üç nefli bir transept keser. Yan neflerin üzeri tonozludur, orta nef ise içten düz bir tavanla örtülüdür. Orta nefle çapraz nefin kesişme noktasında elips planlı bir kubbe vardır. Ana nef gibi çapraz nefin uçları da yarım daire planlı apsislerle biter.

Bulunduğu kentin o çağdaki zenginliğini yansıtan Piza Katedrali işlemelerle, resim ve kabartmalarla bezenmiştir. Yapımında renkli mermerler kullanılmıştır. Dış cepheleri de elden geldiğince görkemli yapılmıştır. Çok katlıymış gibi düzenlenen ön cephede, üç büyük giriş kapısının üstünde birbirine kemerlerle bağlanmış sütunlu galerileri vardır. Yapının ve girişlerin iki yanında gömme sütunlar yer alır, kapıların üzerleri kemerlerle vurgulanmıştır.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Karabük iline bağlı tarihi kültürel kent

 

Piza Katedrali’nin önünde, aynı üslupta, süslü vaftizhanesi vardır. Sekizgen planlı bu yapıyı dilimli bir kubbe örter.

Katedralin az rastlanan bir uygulama olan daire planlı çan kulesi çok ünlüdür. Yapımına 1174’te başlanan kulenin yüksekliğinin 56 m olması tasarlanmıştı. Temelinin çürük zemin üstünde olması ve dengesiz bir biçimde yerleşmesi nedeniyle sekiz katından üçü tamamlandığında bir yana doğru yatmaya başladı. Yapımdan sorumlu olan Bonnano Pisano bu eğriliği, kalan katların yatık taraftaki yüksekliğini biraz artırarak düzeltmeyi denedi. Ama artan yük kulenin topraga daha da çok batmasına yol açtı. Mühendisler soruna çözüm ararlarken, kule inşaatı birçok kez ertelendi ve sonunda 14. yüzyılda eğik bir biçimde tamamlandı.

20. yüzyılda kulenin temelleri beton enjekte edilerek kuvvetlendirilmiştir. Ama çökme tehlikesi hâlâ önlenememiştir. Günümüzde 5,2 m yana yatık duran kuleyi kurtarmak için çeşitli tasarılar geliştirilmektedir.

Piza Katedrali ve Piza Kulesi

 

Piza Katedrali ve Piza Kulesi

Piza Katedrali ve Piza Kulesi, İtalya’nın Toscana bölgesinde bulunan ve eğik çan kulesiyle ünlü romanesk kilise. Küçük İtalyan devletlerinden biri olan Piz

Book Editions:

Edition : Kültür
Name : Piza Katedrali ve Piza Kulesi
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
5

Sen de birkaç kelam et...

Select Language