Plateresk Üslup

üslup (İspanyolca plateresco: “gümüş kuyumcusu benzeri”), 16. yüzyılın ilk yarısında İspanya’da ve Amerika’daki kolonilerinde görülen . deyimini ilk kez 1539’da, gotik bir yapı olan Leon Katedrali’ni anlatırken Cristobal de Villalon kullandı. Daha sonra bu ad İspanyol mimarlığının belli bir dönemini anlatan bir deyim olarak yerleşti. üslupta yapıların özellikle cephelerinde, taşıyıcılar dikkate alınmadan yapılmış, ince işli, yoğun bezemelere yer verilir. Genellikle bitkisel örgeler yeğlenmiş, en çok burmalı sütunlar, üstüne armalar işlenmiş kalkanlar, kıvrım ve sarmallar kullanılmıştır. Bezeme öğelerinin değerli taşlarmışçasına özenle işlenip duvarların üstüne yerleştirilmesi üsluba bu adın verilmesine yol açmıştır.

Plateresk üslup gotik taşıyıcı sistem ile Mudejar süslemesini ve İtalyan Rönesansı’ nın mekân anlayışını bünyesinde birleştiren kozmopolit Isabel üslubundan türemiştir. İki belirgin dönemi vardır. Oldukça dışavurumcu nitelikteki birinci dönemi Santiago de Compostela’daki Kraliyet Hastanesi’yle (1501-11) Enrigue de Egas, Sevilla’daki Belediye Binası’yla Diego de Riafo, yapımına 1528’de başlanan Granada Katedrali’yle Diego Siloe (6. 1563) temsil ederler.

Bir ya da birden çok temanın taklit yoluyla geliştirildiği çalgı için yazılmış kontrapuntal kompozisyon

 

Aşağı yukarı 1540’ta başlayan ikinci dönem yüksek Rönesans’ın ilke ve uygulamalarının etkisinde kalmış, süslemeler daha düzenli ve birörnek bir görünüm almıştır.

Adı bu ikinci dönemle en çok özdeşleştirilen mimar Rodrigo Gil de Hontahon’dur. Onun Salamanca’daki Monterrey Sarayı ve Alcalâ de Henares Üniversitesi’nin ön cephesi (1541-53) yaklaşık 10 yıl kadar süren ikinci dönemin başyapıtları arasındadır. Üslubun bu dönemdeki daha ölçülü havası bile 1556’da tahta çıkan II. Felipe’ye çok gösterişli gelmiş olmalıdır ki, süssüz ve ciddi görünümlü El Escorial’ı yaptırmıştır.

Plateresk Üslup

Plateresk üslup (İspanyolca plateresco: “gümüş kuyumcusu benzeri”), 16. yüzyılın ilk yarısında İspanya'da ve Amerika'daki kolonilerinde görülen mimarlık üs

Book Editions:

Edition : Sanat
Name : Plateresk Üslup
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language