Plevne Savunması

Plevne Savunması, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Plevne’yi (Pleven) kuşatan Rus ordusuna karşı komutasındaki Osmanlı kuvvetlerinin verdiği savunma savaşı (20 Temmuz-10 Aralık 1877).

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı başladıktan bir süre sonra, Ruslar Plevne’nin güneyindeki Lofça (Loveç) (16 Temmuz) ile kuzey dogusundaki Niğbolu’yu (Nikopol) (17 Temmuz) ele geçirdi. Bu durumda Osmanlıların Bulgaristan’ı elde tutabilmesi, Plevne’nin savunulmasına bağlıydı. Yeni istihkâm edilmiş olan Plevne’ye 19 Temmuz’da ulaşan Gazi Osman Paşa ertesi gün ilk Rus saldırısını püskürttü. olarak da bilinen bu çarpışmadan sonra, 30 Temmuz’la () 7-12 Eylül’deki (III. Plevne Savaşı) Rus saldırılarına da karşı koydu. Bunun üzerine, Kırım Savaşı (1853 / 56) sırasında Sivastopol’un savunmasını üstlenmiş olan General Todleben’in önerisiyle Plevne’yi kuşatan Rus komutanı, Osmanlı kuvvetlerinin ulaşım, haberleşme ve ikmal bağlantılarını kesti.

Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında 1937’da imzalanan saldırmazlık anlaşması

 

24 Ekim’den sonra dışarıyla bağlantısı bütünüyle kesilen Osmanlılar gene de Rusların teslim çağrısını reddetti. Ama kasım sonunda baş gösteren erzak ve cephane sıkıntısının yanı sıra kış koşulları da Osmanlı askerinin barınma ve sağlık durumunu iyice güçleştirdi. 3 Aralık’ta padişahtan Plevne’yi tahliye emri alan Gazi Osman Paşa, komutanlarıyla yaptığı görüşmeler sonunda kuşatma hattını batıdan yararak Sofya’ya doğru çekilmeye karar verdi. Düşman kuşatma hatlarının ilkini yararak siperleri ele geçirdiyse de ikinci hattı zorlarken yaralandı ve teslim olmak zorunda kaldı.

Plevne’nin düşmesinden sonra Ruslar Osmanlıların Avrupa’daki toprakları üzerinde yayılma planını uygulamaya yöneldi. Ama Avrupa devletlerinin, özellikle de İngiltere’nin baskısı sonucunda ’nı imzalamak zorunda kaldı.

 

Plevne Savunması

Plevne Savunması, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Plevne'yi (Pleven) kuşatan Rus ordusuna karşı Gazi Osman Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerinin verdiği

Book Editions:

Edition : Osmanlı Tarihi
Name : Plevne Savunması
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
5

Sen de birkaç kelam et...

Select Language