Ploidi

Ploidi, genetikte, . Normal olarak vücut hücrelerindeki kromozomlar (somatik) çiftler halindedir. Bu durum olarak adlandırılır. Meyoz sırasında eşey hücresinin bölünmesiyle oluşan gametlerin her biri diploit sayının yarısı kadar kromozom içerir. Bu durum da olarak bilinir. İki eşey hücresi (yumurta ve sperma) birleşince hücre yeniden diploit duruma geçer.

Haploit kromozom sayısının üç katı ya da daha fazla kromozom içeren hücrelerin poliploit olduğu söylenir. Bu durum sıklıkla bitkilerde, kromozomların sitoplazma bölünmesi olmadan eşleşip çoğalması ya da iki diploit gametin birleşmesi sonucunda görülür. Poliploit hayvanlar, normalden fazla sayıda eşey kromozomu içerdiğinden genellikle kısırdır.

Bazı hücrelerde haploit sayının katları olmayan sayıda kromozom bulunur; anöploidi olarak adlandırılan bu durum sıklıkla kromozomların yavru hücrelere eşit olmayan bir dağılımla geçmesine neden olan bir bozukluktan kaynaklanır. Anöploidi görülen canlılarda görünüm ve davranışlarda normalden sapma ortaya çıkabilir.

Denizlerde ve tatlı sularda sürüklenen çok küçük canlıların oluşturduğu topluluk

 

Ploidi

Ploidi, genetikte, hücre çekirdeğindeki kromozomların sayısı. Normal olarak vücut hücrelerindeki kromozomlar (somatik) çiftler halindedir. Bu durum diploid

Book Editions:

Edition : Biyoloji
Name : Ploidi nedir
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
5

Sen de birkaç kelam et...

Select Language