Plummer Hastalığı 40

Plummer Hastalığı

Plummer hastalığı, olarak da bilinen, (guatr), çok sayıda sert yumru oluşması ve hormon salgısında artışla (hipertiroidi) ortaya çıkan bozukluk.

Sıklıkla yaşlılarda rastlanan hastalığın nedeni kesin olarak belirlenememiştir. Tiroit bezine duyarlı özantikorların neden olduğu Graves-Basedow hastalığına benzer. Plummer hastalığının en belirgin özelliği guatrın, hipertiroidi belirtilerinden yıllar önce ortaya çıkmasıdır. Taşikardi ve öbür kalp bozuklukları gibi hipertiroidi belirtileri genellikle elli yaşın üstünde görülür; hipertiroidiye neden olan öbür bozuklukların tersine egzoftalmiye ender rastlanır. Tiroit soluk almayı ya da yutkunmayı engelleyecek derecede büyürse, büyüyen dokuyu çıkarmak için cerrahi girişim gerekebilir. Bazı vakalarda konjestif kalp yetmezliğinin gelişmesi ölüme neden olabilir.

Vücutta karbonhidrat ve kalsiyum metabolizmasında yer alan ve yeterli miktarda alınamaması sonucunda ortaya çıkan bozukluk

 

Guatr soluk borusu ya da yemek borusunu tıkamıyorsa ve hastanın görünümünü bozacak kadar fazla değilse ameliyat gerekmez; bu durumda tiroit salgısını baskılayan ilaçlar ya da radyoaktif iyot tedavisiyle iyileştirilebilir. Bununla birlikte, hastalığa özgü çok sayıda yumru kanser olduğunu düşündürebilir ve bezin çıkarılması gerekir.

 

 

Plummer Hastalığı
Plummer Hastalığı 41

Plummer hastalığı, Toksit Mültinodüler Guatr olarak da bilinen, tiroit bezinin belirgin biçimde irileşmesi (guatr), çok sayıda sert yumru oluşması ve hormo

Book Editions:

Edition : Sağlık
Name : Plummer Hastalığı
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
5

Sen de birkaç kelam et...

Select Language