Rafael Reyes Prieto

Rafael Reyes Prieto, Kolombiya Ulusal Ordusu Genelkurmay Başkanlığı ve Kolombiya Cumhurbaşkanı (d. 1850, Santa Rosa, Nueva Granada 6.19 Şubat 1921, Bogotâ, Kolombiya).

Okula kısa bir süre devam edebilen Reyes, 1874’te iki kardeşiyle birlikte el değmemiş Amazon bölgesinde bir keşif gezisine çıktı. Bu sefer sırasında kardeşleri öldü. Reyes ise 10 yıl boyunca cangılda yaşayarak bölgenin haritasını çıkardı. 1884’te kent yaşamına döndükten sonra Muhafazakârların yanında yer aldı. Gösterdiği yararlıklar karşılığında Devlet Başkanı Rafael Nünhez tarafından önce içişleri bakanlığına, ardından da Fransa büyükelçiliğine getirildi. 1901-02 yıllarında Meksika’da yapılan Pan-Amerikan Konferansı’nda Kolombiya’yı temsil etti. 1904’te Muhafazakârların desteğiyle devlet başkanı seçildi.

Göreve başladıktan kısa süre sonra, Kongre’yi dağıtıp bazı milletvekillerini tutuklattı ve kukla bir meclis oluşturarak bütün yetkileri elinde topladı. Öte yandan, ülke ekonomisini düzeltmek amacıyla kahve üretimini artırıcı önlemler aldı, demiryolları ve kamu binaları yaptırdı. Reyes’in göreve başlamasından kısa bir süre önce, Kolombiya’nın bir parçası olan Panama ABD’nin desteğiyle bağımsızlığını ilan etmişti. Reyes’in baskıcı yönetimine karşı duyulan hoşnutsuzluk, Panama’nın yitirilmesi karşılığında ABD’nin yalnızca 2,5 milyon dolar tutarında bir tazminat ödemesini öngören bir anlaşma imzalamak için harekete geçmesiyle daha da arttı. Baskılar karşısında istifa etmek (1909) zorunda kalan Reyes, 10 yıl çeşitli ülkelerde dolaştıktan sonra 1919’da Kolombiya’ya döndü.

1917’de toplanan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Milli Şürası’nca Başkan seçilen siyaset adamı, yazar.

 

Total
0
Shares
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Alfonso Reyes

Next Article

Władysław Reymont

Related Posts