Richard Mansfield

Richard Mansfield, ABD’nin son büyük romantik oyuncularından tiyatro sanatçısı (d. 24 Mayıs 1854/57, Berlin – ö. 30 Ağustos 1907, New London, Connecticut, ABD).

Annesinin çıktığı bir konser turnesi sırasın­da dünyaya geldi. Annesiyle birlikte İngil­tere ve kara Avrupa’sında dolaştıktan sonra ilk kez 1872’de New York kentine gitti. ABD’de sırayla şarkıcılığı, ressamlığı ve tiyatro oyunculuğunu denedi. Başarılı ola­mayınca 1877’de İngiltere’ye döndü. Sonra­ki altı yıl boyunca çeşitli taşra kentlerinde özellikle Gilbert ve Sullivan’ın komik ope­ralarında sahneye çıkarak sınırlı bir başarı elde etti.

1882’de yeniden ABD’ye giderek tiyatro oyunculuğuna başladı ve kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Sonraki 20 yıl içinde, istikrarlı bir çizgi izlememekle birlikte heyecan uyandıran bir  yıldız olarak ünlendi. Başlıca rolleri arasında ikili Jekyll ve Hyde (1887), III. Richard (1889), Wil­liam Clyde Fitch’in kendisi için yazdığı oyunun kahramanı Beau Brummell (1890), Shylock (1893) ve Cyrano (1898) sayılabilir. 1894’te New York’ta, George Bemard Shaw’un Amerika’da sahnelenen ilk yapıtı olan Arms and the Man’i (Silahlar ve Kahraman) sahneye koydu. 1906’da Chica­go’da sahneye koyduğu ve başrolünde oynadığı Peer Gynt’le büyük bir başarı kazan­dı. Ama bu oyunun New York kentinde sahnelenmeye başlamasından sonra aşırı yorgunluk sonucu fiziksel olarak çöktü. Bir süre sonra da öldü.

1937’de Bill Snipson rolüyle büyük başarı kazanan, Lambeth walk adlı dansı yaratan, İngiltere ‘de gösteri sanatla­rının birçok dalında ünlü sanatçılar yetişti­rmiş aile

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Katherine Mansfield

Next Article

William Murray Mansfield (1. Kont)

Related Posts