Robert Charles Zaehner

Robert Charles Zaehner, özellikle Doğu dinlerindeki mistik ve etik sistemlerin evrimini incelemiş İngiliz din tarihçisi ve eğitimci (d. 8 Nisan 1913ö. 24 Kasım 1974, Oxford, İngiltere).

İsviçreli göçmen bir ailenin oğluydu. Oxford Üniversitesi’nde Doğu dilleri (Farsça, Ermenice ve Avesta dili) öğrenimi gördü. 1946’da Katolik oldu. II. Dünya Savaşı sırasında ve hemen sonrasında Tahran’da basın ataşeliği yaptı. 1952’de Oxford Üniversitesi’ne dönerek Sir Sarvepalli Radakrishnan’ın yerine Spalding Kürsüsü Doğu dinleri ve etiği profesörlüğüne getirildi. O güne değin yalnızca Asyalılara verilen bu kürsüye getirilmesi eleştirilere yol açtı.

Çin’de dinsel taoculuğun kurucusu

 

İlk önemli yapıtı Zurvan; a Zoroastrian Dilemma’dan (1955; Zurvan: Zerdüşt Dinine Özgü Bir İkilem) sonra Mysticism Sacred and Profane (1957; Kutsal ve Kutsal Olmayan Mistisizm), Hindu and Muslim Mysticism (1960; Hindu ve İslam Mistisizmi), Hinduism (1962; Hinduizm) ve Hindu kutsal metinlerinin bir çevirisi (1966) yayımlandı. Zerdüşt dini üzerine öbür yapıtları ise The Teachings of the Magi (1956; Mecusi Rahiplerinin Öğretileri) ve The Dawn and Twilight of Zoroastrianism’di (1961; Zerdüşt Dininin Doğuşu ve Batışı).

Zaehner’in sonraki yapıtları arasında Evolution in Religion (1971; Dinin Evrimi), Dialectical Christianity and Christian Materialism (1971, Diyalektik Hıristiyanlık ve Hıristiyan Maddeciliği) ve Drugs, Mysticism, and Make Believe (1972; Uyuşturucular, Mistisizm ve Kendini İnandırma) sayılabilir. Çağımızın kötülüklerine felsefi ve bir ölçüde kışkırtıcı bir bakış açısı getiren Our Savage God (1974; Yabanıl Tanrımız) adlı son yapıtı eleştirmenler arasında büyük tartışma doğurdu.

Total
0
Shares
1 comment
 1. Visitor Rating: 1.6/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 1
  Eserlerini okudunuz mu?: 1
  Eserlerini beğendiniz mi?: 0.5
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 1
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 4.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Ossip Zadkine

Next Article

Saad Zağlul

Related Posts