Robert Staughtaon Lynd

Robert Staughton Lynd, ABD sosyolojisinin klasiklerinden sayılan ve aynı zamanda geniş bir okur kitlesi bulan karısı Helen Lynd ile birlikte yazdığı Middletown kitaplarının ( 1929. 1937) yazarı sosyolog (d.26 Eylül 1892, New Albany, Indiana, ABD, ö.1 Kasım 1970, Warren, Connecticut, ABD).

Kültürel antropolojinin yöntemle­riyle çağdaş bir Batı kentini inceleyen ilk sosyologlar oldukları kabul edilir.

Robert Lynd 1914-18 arasında Publishers Weekly adlı derginin yayın yönetmenliğini yaptıktan sonra New York’ta çeşitli yayın­evlerinde çalıştı. Sosyal ve Dinsel Araştır­malar Enstitüsü adına küçük kentleri konu alan sosyolojik bir araştırmayı yönetti (1923-215). Sosyal Bilimler Araştırma Kuru­lu’nda görev aldı (1927-31)  ve 1931de Columbia Üniversitesi’nde sosyoloji dersleri vermeye başladı. 1939’da Knowledge for What ? (Ne için Bilgi ?) adlı kitabını yazdı. 3 Eylül 1921’de Helen Merrell‘le evlendi.

 

Robert ve Helen Lynd. İndiana’nın Mun­cie kentindeki sosyal tabakalaşmaya ilişkin gözlemlerine dayanarak Middletown: A Study in Contemporary American Culture (1929;_ Middletown: Çağdaş Amerikan Kül­türü Üzerine Bir İnceleme) ve Middletown in Transition: A Study in Cultural Confiicts (1937; Middletown Geçiş Döneminde: Kültürel Çatışmalar Üzerine Bir İnceleme) adlı kitaplarını yazdılar. Tipik bir Amerikan kentini bir ölçüde sosyal bilimlerin haksızlık ve uygunsuzlukları gözler önüne serme yaklaşımıyla inceledikleri bu kitaplarda Marksizmden de etkilenmişlerdi. Orta sınıfı antropolojik anlamda bir kabile olarak ele almaları ise bir yenilikti. Middletown in Transition, Büyük Bunalım’ın yol açtığı toplumsal değişmelerin çözümlenmesine ay­rılmıştı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Jack Lynch

Next Article

Helen Lynd

Related Posts