Derin Bilgili Ansiklopedi

Rocky Marciano

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Rocky Marciano, asıl adı Rocco Francis Marchegiano (Brockton Bombası) 1952-56 arasında dünya ağır siklet boks şampiyonu (d. 1 Eylül 1923, Brockton, Massachusetts – ö. 31 Ağustos 1969, Newton yakınları, Iowa, ABD).

23 Eylül 1952’de Dünya şampiyonu Jersey Joe Walcott’u Philadel­phia’da nakavtla yenerek elde ettiği unvanı, boksu bıraktığı 27 Nisan 1956’ya değin elinde tuttu. Yaptığı 49 profesyonel karşı­laşmada hiç yenilmedi ve 43’ünü nakavtla kazandı. Yendiği boksörler arasında eski Dünya ağır sıklet şampiyonlarından Joe Louis ve Ezzard Charles da vardı.

Önceleri profesyonel beyzbola ilgi duyan Marciano, II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda görevliyken boksa başladı. İlk profesyonel karşılaşmasını 17 Mart 1947’de yaptı. Arka arkaya Rex Layne, Louis, Lee Suvold ve Harry (Kid) Matthews’u nakavt etti. Walcott’la yaptığı unvan maçının ilk raundunda yere düşmesine ve sayıca geride olmasına karşın, 13. rauntta tek bir yumruk­la şampiyonu devirerek maçı kazandı. Un­vanını altı kez koruduktan sonra, 32 yaşında boksu bıraktı. Teknik zayıflığına karşın çok sert yumrukları olan Marciano olağanüstü dayanıklı bir boksördü. Bir uçak kazasında öldü. Everett Skehan’ın yazdığı yaşam öy­küsü 1977’de yayımlandı.

rocky marciano-muhammad ali vs rocky
Kariyeri boyunca yaptığı 47 karşılaşmada tek yenilgi almış efsane güreşçi

 

Leave a comment
tr Turkish
X