Ruth Sager

Ruth Sager, Amerikalı bir genetikçiydi. Sager iki bilimsel kariyere sahipti. İlk, 1950’lerde ve 1960’larda, hücre çekirdeğini içermeyen bilinen ilk genetik örnek olan kloroplast DNA’sı yoluyla genetik özelliklerin iletimini keşfederek sitoplazmik genetik alanına öncülük etti (d. 7 Şubat 1918, Chicago, ABD, ö., 29 Mart 1997, Brooklyn, ABD).

1948’de Columbia Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamladıktan sonra New York kentindeki Rockefeller Enstitüsü’nde (bugün Rockefeller Üniversitesi) genetik araştırmalarına başladı. 1955’ten 1966’ya değin araştırmalarını Columbia Üniversitesi’nde yürüttü. 1966’da New York kentindeki Hunter College’da biyoloji profesörü oldu. Rockefeller Enstitüsü’ndeyken hücrede genetik bilginin yalnızca kromozomdaki genler tarafından taşındığı yolundaki geleneksel kanıyı sorgulamaya başladı. 1953’te cinsi alglerin kromozomlarında yer almayan bir genin taşıma işlevine katıldığını buldu. Bu gen hücrenin streptomisin adlı antibiyotiğe duyarlılığını denetliyordu. Sager ayrıca erkek ve dişi ’ın bu geni kuşaktan kuşağa aktarabildiğini buldu.

Dünyanın çapını ve iki meridyen arası uzaklığı doğru olarak hesaplayan ilk bilginlerden İslam matematikçisi ve astronomu.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language