Ryabuşinski Ailesi

Ryabuşinski Ailesi, Rus Çarlığı’nda zengin sanayici aile. 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başında dokumacılık, arazi ve bankacılık alanlarında büyük yatırımlara girişen aile üyeleri, siyasal alanda liberal bir tutum izlemişlerdir.

1844’te Moskova’ da bir kumaş mağazası satın aldı, iki yıl sonra da bir kumaş fabrikası kurdu. Onun oğulları Pavel ve Vasili işi genişlettiler ve 1869’da Vışni-Voloçek yakınlarında büyük bir imalat kompleksine dönüştürdüler. 1900’de ’nın denetimini ele geçiren Pavel’in oğullarından yedisi 1902’de kendi bankalarını kurdular, ayrıca Rusya’nın kuzey ve batısında birçok şube açtılar. Bu kuruluş 1912’de Moskova Bankası adıyla yeniden düzenlendi.

Ryabuşinski ailesinin üyeleri çarlık yönetimine muhalefet ederek Uiro Rossi gazetesini çıkardılar ve İlerici Parti’nin önderleri arasında yer aldılar. 1894’ten sonra ailenin işlerinin başına geçen (1871-1924), 1916’da Moskova’da ilk Rus otomobil fabrikasını kurdu. Şubat Devrimi’nden sonra ise Bolşeviklere karşı mücadele yürüterek Kornilov Ayaklanmasını (1917) destekledi, sonraki yıllarda da Sovyet karşıtı girişimlerde bulundu.

2004 yılında öldüğünde, Amerikan iş dergisi Forbes’in milyarderler listesinde 147. sırayı alan ünlü işadamı

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language