Saç

Saç, insanda, kafa derisinden çıkan ve sıklıkla canlılığını korudukça büyümeyi sürdüren tipi. Keratin içeren ölü hücrelerden oluşan saç, embriyonda ektoderm katmanından gelişen üstderinin belirli noktalarda kalınlaşıp saç kökünü yapmasıyla ortaya çıkar. Kökün içindeki canlı hücreler deriden geçip dışarı doğru büyüdükçe dışta kalan hücreler canlılığını yitirir. Ayda ortalama 1 cm uzayan saç teli 3-4 yıl kadar canlı kaldıktan sonra dökülür, döküldüğü noktada yeni bir saç teli gelişmeye başlar.

Saçların kafa derisindeki dağılımı ve saç dökülmesi büyük ölçüde hormonların denetimindedir. Saç dökülmesi ve kelliğin hemen yalnız erkeklerde görülmesi bu durumun erkek eşey hormonlarının etkisi altında ortaya çıkmasına bağlanır. Buna ek olarak bazı iç salgı bozuklukları ve deri hastalıklarında her iki cinste de saç dökülmesi görülür. Saça rengini veren melanin adlı pigmentin miktarı saç rengini belirler.

Bir ülkeyi ya da yönetimini zayıflatmak, ekonomiye ya da bir işyerine zarar vermek amacıyla yapılan eylemler

 

Yaşlanma sürecinde saç kökündeki hücrelerin canlılığını yitirmeden önce melanin içeren hücrelerin (melanosit) ölmesi, saçın rengini kaybederek ağarmasına neden olur. Ayrıca vücutlarında melanin bulunmayan albinolarda da saçlar doğumdan itibaren renksizdir. Saç telinin biçimi ve dokusu kişiden kişiye değişirse de belli başlı ırklarda ortak özellikler saptanabilir. Örneğin, Moğol ırkında kaba ve düz, Afrika’daki San-Koikoi ırkında çok ince kıvırcık, Avustralya ırkında dalgalı saç yaygındır.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language