Sacco-Vanzetti Davası 48

Sacco-Vanzetti Davası

Sacco-Vanzetti davası, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, yedi yıl süren ve ile ’nin ölüm cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanan tartışmalı cinayet davası (1920-27).

Sacco-Vanzetti Davasının konusu

South Braintree’deki (Massachusetts) bir ayakkabı fabrikasının veznedarı F.A. Parmenter ile taşıdığı maaşları güvenceye almak için yanında bulunan Koruma görevlisi Alessandro Berardelli’nin 15 Nisan 1920’de öldürülmesiydi. Biri ayakkabı işçisi, öteki balık satıcısı iki İtalyan göçmen olan Sacco ve Vanzetti 5 Mayıs’ta cinayet suçuyla tutuklandı.

Massachusetts Üst Mahkemesi’nde 31 Mayıs 1921’de yargılanmaya başlayan sanıklar 14 Temmuz’da jüri kararıyla suçlu bulundu. Onların suçsuz olduklarına inanan sosyalist ve radikal gruplar karara karşı çıktılar. Halkın büyük bölümü de yargılamanın adil olmadığına ve davalıların yargılandıkları cinayet suçundan değil, radikal ve anarşist görüşlerinden dolayı mahkum edildiklerine inanıyordu. Görgü tanıklarının yanıldıkları gerekçesine dayanılarak davanın yeniden görülmesi için yapılan bütün girişimler sonuçsuz kaldı. 18 Kasım 1925’te, daha önce cinayetten hüküm giymiş olan adlı bir kişi, çetesiyle birlikte cinayete katıldığını itiraf etti. Eyalet Yüksek Mahkemesi, yeni kanıtların ortaya çıkması durumunda davayı yeniden açma yetkisinin mahkeme yargıcına ait olmasından hareketle kararı bozmayı reddetti. 9 Nisan 1927’de iki sanık idam cezasına çarptırıldı.

Sturmabteilung, Sturmtruppen ya da Braunhemden olarak da bilinen, Almân Nazi Partisi’nin yarı askeri örgütü

 

Bütün dünyada kararı protesto eden kitle gösterileri düzenlendi. Vali A.T. Fuller üç kişilik bağımsız bir soruşturma komitesi oluşturduysa da, 3 Ağustos 1927’de af yetkisini kullanmayacağını açıkladı. Danışma komitesi de valinin kararını destekledi. Bütün dünyada birçok kentte gösteriler birbirini izledi. New York kentinde ve Philadelphia’da bombalı eylemler yapıldı. Israrla suçsuz olduklarını ileri sürmüş olan Sacco ile Vanzetti 23 Ağustos 1927’de idam edildiler.

Sacco-Vanzetti konusu uzun süre gündemde kaldı. Bazıları ikisinin de suçlu olduğu ve mahkemenin doğru karar verdiği kanısındaydı. Bazıları da onların kötü yönetilen bir mahkemenin sonucunda hukuk sisteminin kurbanı olduklarını öne sürüyordu. Bazıları ise Sacco’nun suçlu, Vanzetti’nin suçsuz olduğunu yazdılar. Ama herkes onların tekrar mahkemeye çıkarılmaları gerektiği görüşünde birleşiyordu.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language