Sadizm 48

Sadizm

Sadizm, cinsel dürtülerin başkalarına acı çektirerek doyuma ulaştırıldığı cinsel kimlik sapması.

18. yüzyılda yaşayan ve bu tür cinsel etkinlikleri savunan Fransız soylu ’ın adından türetilen sadizm terimini ilk kez Alman psikolog kullandı. Sadizm sıklıkla cinsel uyarılmanın acı çekmeyle gerçekleştigi mazoşizmle bağlantılı olarak ele alınır. Bununla birlikte sadist, cinsel heyecanın büyük bölümünü karşısındakinin isteksiz olmasından duyduğu için mazoşist olmayan bir eşi tercih eder.

Zekâ geriliği, istem dışı zorunlu el hareketleri, yürüme zorlukları gibi belirtilerle ortaya çıkan, sinir sistemi hastalığı

 

Sadizmde şiddetin düzeyi ve sınırları büyük ölçüde değişerek hafif acı veren zararsız aşk oyunlarından kimi zaman ciddi yaralanmalara hatta ölüme yol açan aşırı zulme varabilir. Sadistin aldığı doyum somut fiziksel acı vermekten değil, karşısındakinin zihinsel acı çekmesinden ve aşağılanmasından kaynaklanabilir. Cinsel dürtüler şiddetin düzeyini sınırlayabilirse de bazı olgularda saldırganlık dürtüsü öne çıkar, şiddet eğilimlerinin aşırı dışavurumu olan davranışlar görülür. Sadizm özellikle ırza geçme ve adam öldürme gibi şiddet içeren bazı suçlarda önemli bir etken olabilir. Sadist terimi genellikle cinsel bağlamın dışında, bilinçli olarak zulmeden ya da başkalarını herkesin içinde aşağılamaktan ya da baskı yapmaktan zevk duyan bireyleri tanımlamak için de kullanılır.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language