Safra Taşı 48

Safra Taşı

Safra taşı, () sıklıkla safra kesesinde yapılan ve az miktarda proteinli maddenin içindeki kolesterol, safra pigmenti ve kalsiyum tuzu gibi kristalsi maddeleri içeren katı oluşum. En sık rastlanan safra taşları kolesterolden oluşur; karaciğerden salgılanan safranın kolesterolle aşırı derecede doymuş olmasından ve çok düşük miktarda safra tuzu ve lesitin içermesinden kaynaklandığı düşünülür. Normal olarak bu maddeler kolesterolü safranın içinde tutmaya yetecek düzeyde bulunur.

Safra taşlarının oluşmasını kolaylaştıran etkenlerden bazıları iltihabı, karaciğer dokusunun örselenmesinden ileri gelen doku yıkımı, kronik hastalığı ya da safra yollarının kanseridir. Safra kesesinde yer alan taşlar herhangi bir belirtiye neden olmayabilir, kimi zaman da safra kesesinde kronik iltihaba yol açar. Taş safra kanallarında yerleşip kanalı tıkarsa taşın üzerindeki safra yollarında basınç artar, safra koliği olarak bilinen şiddetli ağrı ortaya çıkar.

Disraji olarak da bilinen, sindirim kanalının üst bölümlerindeki lezyonlar, mekanik tıkanmalar

 

Safra taşları kimi zaman da kendiliğinden bağırsaklara geçer; bunların genellikle cerrahi girişimle çıkartılması gerekir. Bu ameliyatta daha fazla taş yapılmasını önlemek amacıyla safra kesesi de çıkartılır. Bazı olgularda hastaya taşları eriten ve safradaki kolesterolün yoğunluğunu azaltan safra tuzları verilir.

Safra Kesesi Taşı

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language