Saim Niyazi Resnelioğlu

Saim Niyazi Resnelioğlu, doğalcı bir anlayışla gerçekleştirdiği manzaralarıyla tanınan ressam (d. 1910, İstanbul ö. 21 Kasım 1975, İstanbul).

Münih Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda, sonra da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi (bugün Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Resim Bölümü’nde (1936) eğitim gördü. Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı ve Leopold Lövy’nin atölyelerinde çalıştı. 1942’de mezun olduktan sonra Devlet Deniz Yolları’na ressam olarak atandı. Bir süre sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı Foto-Film Merkezi müdürlüğüne getirildi. Bir süre Türk Ressamlar Cemiyeti (eskiden Osmanlı Ressam Cemiyeti, bugün Güzel Sanatlar Birliği) başkanlığı, 1959’dan sonra da UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Plastik Sanatlar Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Başlangıçta Anadolu’nun çeşitli yörelerinde titiz bir doğalcılıkla kent resimleri ve canlı renkli çiçek resimleri gerçekleştirdi. 1960’ların başında renkçi anlayışını sürdürerek, bezemeci özelliği Delin yarı soyut bir anlayışa yöneldi. Bu yapıtlarında buluta benzer biçimler, çiçeker, kökler, kurumuş ağaç dalları gibi doğaya özgü öğeler kullandı.

“20 Yılın Seçme Spor Karikatürleri” ve “ Hık Mık Kemer Sık” adlı iki albümü olan karikatürist

 

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 2.25/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 4
    Eserlerini beğendiniz mi?: 0.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 2
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 2.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Alain Resnais

Next Article

Ottorino Respighi

Related Posts