Derin Bilgili Ansiklopedi

Sakari Yrjö Koskinen

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Sakari Yrjö Koskinen, Baron Yrjö Sakari Yrjö-Koskinen, Johan Vilhelm Snellman’dan sonra friherre, senatör, profesör, tarihçi, politikacı ve Finlandiya Partisi’nin başkanı (d. 1830, Vaasa ö. 13 Kasım 1903, Helsingfors (bugün Helsinkil, Finlandiya).

Finlandiya’nın Fincedeki ilk tarihini yazan tarihçi ve devlet adamı. Rusya’nın Finlandiya’da uyguladığı Ruslaştırma politikasına boyun eğen Eski Fin Partisi’ne başkanlık etmiştir. Yrjö-Koskinen soyadını baron olunca almıştır.

Fincenin, ülkedeki İsveçli azınlığın diline üstünlüğünü savunan Fennoman Partisi’nin üyesiydi. Suomen kansan historia (1869-72; Fin Ulusal Tarihi) adlı yapıtında, Fin dilinin daha yüksek kültürel gelişmeye elverişli olduğunu gösterdi. 1870’lerde Fennoman Partisi’nin önderliğini üstlendi. 1872’de Lanidag’a (Meclis) girdi, 1882’de hükümette görev aldı. Hem yasama ve hem de yürütme organlarında Fin Grandüklügü’nün tüm kesimlerinde Fin dilinin geçerli olmasını savundu. 1898’de kapsamlı Ruslaştırma hareketinin başlaması üzerine Fennoman Partisi, Fin anayasasının Ruslarca çiğnenmesine karşı pasif direnişe geçen anayasacı Yeni Fin grubuyla, çarlık yönetiminin gerici uygulamalarıyla uzlaşmayı seçen, Yrjö-Koskinen’in önderliğindeki Eski Fin çoğunluğu arasında ikiye bölündü.

Academie Française’e seçilen ilk kadın üye

 

Eski Fin grubunun bu tutumu, Yrjö-Koskinen’in hükümet başkanlığına getirilmesiyle ve bütün kamu işlerinde Finceye İsveççeyle eşit statü tanınmasıyla ödüllendirildi. Ama sonunda Eski Fin politikası iflas etti ve Yrjö-Koskinen son günlerinde düşmanca gösterilere hedef oldu.

Leave a comment
tr Turkish
X