Sakıp Sabancı 48

Sakıp Sabancı

, , eski yönetim kurulu başkanı. 2004 yılında öldüğünde, Amerikan iş dergisi Forbes’in milyarderler listesinde 147. sırayı almıştı(d. 7 Nisan 1933, Kayseri 10 Nisan 2004 İstanbul).

Hacı Ömer Sabancı’nın oğludur. Lise öğrenimini yarıda bırakarak Bossa’da veznedar olarak çalışmaya başladı. 1959’da bu kuruluşun genel müdürü oldu. Bir süre tarım işletmeciliği ve çiftlik müdürlüğü yaptı. 1964’te seçildiği Adana Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığını 1968’e değin sürdürdü. Babasının kurduğu şirketleri, kardeşleriyle birlikte birleştirerek Hacı Ömer Sabancı Holding’i (Sabancı Holding AŞ) kurdu ve holdingin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. 1968’de Adana Sanayi Odası’nı kurarak 1974’e değin başkanlığını yaptı. 1974’te İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclisi üyeliğine, 1986’da Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu başkanlığına seçildi. 1987-90 arasında Yüksek İstişare Konseyi başkanlığı yaptı. Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın (VAKSA) kurucuları arasında yer alan Sabancı, ayrıca Türk Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik İşverenleri Sendikası (KİPLAS) konsey başkanlığı yaptı.

Sabancı ABD, Japonya, Belçika ve İngiliz firmalarıyla ortaklıklar kurarak yabancı sermayenin Türkiye’ye girmesinde önemli bir rol oynadı. Ekonomik gelişme ve uluslararası işbirliğine katkılarından dolayı kendisine çeşitli ülkelerin yönetimleri tarafından nişanlar verildi; Türkiye ve başka ülkelerin üniversitelerinden fahri doktorluk unvanları aldı.

1992’de Japon hükümeti tarafından Sakıp Sabancı’ya “Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı” takdim edildi. 1 yıl sonra 1988 yılında temeli atılan “Sabancı Center” açıldı. 1994’de ise “TOYOTASA” fabrikasını açtı. 1996’da kardeşi Özdemir Sabancı işyerinde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. 1997’de ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile onurlandırılan isadamı, dünyaca ünlü gıda devi Fransız Danone ile yüzde 50-50 ortaklıkla “DANONESA”yı kurdu. Yine aynı yıl Fransız Hipermarket zinciri “Carrefour” ve Sabancı ortaklığı ile “CARREFOURSA Hipermarket Zinciri” kuruldu.

Tasarımda yeni buluşlar ve deneylere yönelen bir eğilimin başlatıcısı ABD’li mimar

 

1998’de “Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi” New York’ta Metropolitan Müzesi’nde sergilendi. Böylece Metropolitan Müzesi’nde sergilenen ilk özel koleksiyon ünvanına sahip oldu. O yıl kardeşi Hacı Sabancı vefat etti.

1999’da ise İstanbul’da, Sabancı Üniversitesi’ni açan işadamı, 2001’de DuPont’un yüzde 50-50 ortaklığıyla 4 kıtada toplam 16 fabrika ile faaliyet gösteren “DUPONTSA” ve “DUSA INTERNATIONAL” şirketlerini kurdu. Fransız Hükümeti,”Altın Harfler” koleksiyonunun “Louvre Müzesi”nde sergilenmesini gerçekleştirerek, Fransız-Türk kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa’nın önde gelen şirketlerinden Danone, Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklarından dolayı, Elysée Sarayı’nda yapılan törenle, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Sakıp Sabancı’ya “Légion d’honneur” şeref nişanı takdim edildi.

Doğum gününden 71 yıl 3 gün sonra 10 Nisan 2004 tarihinde sabah saat 05.55 civarında tedavi gördüğü Amerikan hastahanesinde şiddetli Akciger Enfeksiyonu’ndan vefat etti.

Sabancı’nın İşte Hayatım (1985, 1987 Para Başarının Mükâfatıdır (1985, 1986), Gönül Galerimden (1988), Rusya’dan Amerika’ya Gezdiklerim, Gördüklerim (1989), Ücret Pazarlığı mı, Koyun Pazarlıgı mı? (1991) ve Gelişen ve Değişen Türkiye (1992) adlı kitapları yayımlanmıştır.

 

Sakıp Sabancı İşte Hayatım

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language