Salvatore Maranzano

Salvatore Maranzano, ABD’ de içki Yasağı döneminde yasadışı işlerle uğraşan ve çoğunluğunu Sicilya Mafyası’yla Napoli Camorrası’nın eski üyelerinin oluş­turduğu İtalyan kökenli suç örgütlerinin lideri ( d. 1868, Castel­lammare del Golfo, Sicilya, ltalya – ö 10 Eylül 1931, New York, ABD).

Sicilya’da öğrenim gördü. I. Dünya Sava­şı’ndan sonra ABD’ye göç etti. New, York’ ta Sicilyalılar arasında içki kaçakçılığı, ku­mar ve başka yasadışı işlerle uğraşan bir örgüt oluşturdu. 1930-31 yıllarında bu suç örgütü Castellammare kökenli mafya örgü­tüyle birlikte New York yeraltı dünyasının patronu Giuseppe Masseria’ya karşı kanlı bir mücadeleye girişti. “Castellammare Sa­vaşı” olarak anılan bu çatışma ve cinayetler, 15 Nisan 1931’de Masseria’nın kendi adam­larınca öldürülmesine değin sürdü. Daha sonra Maranzano kendini capo di tutti capi (patronların patronu) ilan ederek örgütlü bağımsız grupları (ya da “aile”) yeniden düzenlemeye girişti. Kurduğu sistem New York’taki egemen beş ailenin yanı sıra ülkedeki başka birçok İtalyan suç örgütünce de benimsendi.

Maranzano capo di tutti capi unvanını üstlenmesinden kısa bir süre sonra Lucky Luciano‘yla Vito Genovese’nin tuttuğu ki­ralık katillerce öldürüldü.

Sicilyalı Amerikan kökenli, ABD’de etkin olan modern suç organizasyonlarının babası sayılan kanun kaçağı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Maranta

Next Article

Maraspoli Mağarası

Related Posts