Sergey Platonov

Sergey Fyodorovich Platonov, Rus Devrimi öncesi ve sonrasında resmi St Petersburg emperyalist tarihçilik okuluna liderlik eden Rus tarihçi (d. 28 Haziran 1860. Çernigov Rus Çarlığı, ö. 10 Ocak 1933. Samara Rusya).

1882’de Petersburg Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli üniversitelerde öğretim görevleri üstlendi. 1920’de SSCB Bilimler Akademisi’ne üye seçildi. Bilimsel çalışmalarında genellikle Rurik hanedanının düşüşüyle ilk Romanov çarının seçilmesi arasındaki Karışıklık Dönemi’ni (1598 / 1613) ele aldı. Bu konudaki en önemli yapıtı 16. ve 17. Yüzyıllarda Moskova Devetindeki o Karışıklık Döneminin Tarihi Üzerine Çalışmalar’dır (1899). Rusya’da, titiz ve kapsamlı arşiv araştırmasıyla çözümlemesine dayalı yeni bir tarih okulu kurdu. Rusya Tarihi (1909) adlı yapıtı liselerde, Rus Tarihi Üzerine Konferanslar (1899) ise üniversitelerde 20 yıldan fazla ders kitabı olarak kullanıldı. 1917 Sovyet Devrimi’nden sonra Leningrad (bugün Petersburg) Devlet Üniversitesi’nde ders vermeyi sürdürdü. Ama 1920’lerin sonlarında Marksist eleştirmenlerin giderek artan saldırılarına uğradı. 1930’da tutuklanarak yargılandı ve monarşiyi yeniden kurmayı amaçlayan bir komploya katıldığı yolunda uydurma bir gerekçeyle mahkum oldu. Sürgüne gönderildiği Samara’da öldü.

ABD’de Köleliğin Kaldırılması Akımı’nda etkin bir rol oynayan yayıncı.

 

Sergey Platonov

Sergey Fyodorovich Platonov, Rus Devrimi öncesi ve sonrasında resmi St Petersburg emperyalist tarihçilik okuluna liderlik eden Rus tarihçi (d. 28 Haziran 1

Book Editions:

Edition : Tarihçi
Name : Sergey Fyodorovich Platonov
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
3

Sen de birkaç kelam et...

Select Language