Sergey Yutkeviç

Sergey Yutkeviç, veya Sergei Iosifovich Yutkevich Sovyet film yönetmeni ve senarist. Türkiye’nin ilk belgeseli olma özelliğini taşıyan Türkiye’nin Kalbi Ankara filminin yönetmeni (d. 15 Eylül 1904, Petersburg, Rus Çarlığı ö. 23 Nisan 1985, SSCB).

Kiev ve Moskova’da resim öğrenimi gördü. Tiyatro ve filmlerde çevre düzenlemecisi olarak çalıştı, yönetmen yardımcılığı yaptı. İki kısa filmden sonra 1931’de yönettiği ilk uzun ve sesli çalışması Zlatiye gori’de (Altın Dağlar) Sovyet sinemacıların kurgu ilkelerini uyguladı. 1932 tarihli filmi Vstrecnyi (Karşı Plan) toplumcu gerçekçilik akımının sinemadaki bir örneğiydi.

1939’te Kurtuluş Savaşı üzerine bir film çekmek üzere Türkiye’ye giden Yutkeviç, senaryosunun kabul edilmemesi üzerine, içinde Atatürk’ün 10. yıl nutkunu verdiği sahnenin de yer aldığı Türkiye’nin Kalbi Ankara belgeselini yaptı. Leningrad’da (bugün Petersburg) bir deneme stüdyosu kurarak Noviye pohpjdeniya (1943; Şvayk’ın Yeni Serüvenleri) ve sansür tarafından yasaklanan Svef nad Rossici (1947; Rusya’nın Üzerindeki Işık) gibi ilginç filmler yönetti. 1955’te gerçekleştirdi$i Othello görkemli bir tiyatro uyarlamasıydı. Yutkeviç, Yves Montand’ın 1957’ deki SSCB turnesi ve Kruşçev’in 1960’taki Fransa gezisi üzerine de belgeseller çekti.

Kanlı Düğün adlı filmin çekimleri sırasında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybeden sinema sanatçısı, yönetmen

 

 

Türkiye’nin Kalbi Ankara/Sergey Yutkeviç

 

Total
0
Shares
2 comments
 1. Visitor Rating: 6.125/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 6
  Eserlerini beğendiniz mi?: 5
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 5.5
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 8

 2. Visitor Rating: 9.1/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 8.4
  Eserlerini beğendiniz mi?: 9.9
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 8.7
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 9.4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yusuf Ziya Paşa

Next Article

Ali Yüce

Related Posts