Shigeru Yoshida

Şigeru Yoşida, Japon siyaset adamı. Ülkede Müttefik işgalinin sürdüğü ve yeni demokratik kurumların kurulmaya çalışıldığı II. Dünya Savaşı sonrası geçiş döneminde beş kez başbakanlık yapmıştır (d. 22 Eylül 1878, Tokyo ö. 20 Ekim 1967, Oiso, Japonya).

Ülkede Müttefik işgalinin sürdüğü ve yeni demokratik kurumların kurulmaya çalışıldığı II. Dünya Savaşı sonrası geçiş döneminde beş kez başbakanlık yapmıştır.

1906’da Tokyo İmparatorluk Üniversitesinden hukuk diploması aldıktan sonra, Dışişleri Bakanlığı’na girdi. 1928’de İsveç, Norveç ve Danimarka elçiliği, 1928-30 arasında da dışişleri bakan yardımcılığı yaptı. 1936’da dışişleri bakanlığına getirilmesine ordu karşı çıkınca Londra elçiliğine atandı; bu görevini 1939’a değin sürdürdü. II. Dünya Savaşı’nın sonlarında ülkesinin teslim olmasını istediği için Haziran 1945’te tutuklandı. Eylülde, Müttefik işgalinin ardından serbest bırakıldı ve oluşturulan Şidehara Kicuro hükümetinde dışişleri bakanlıgına getirildi. Liberal Parti başkanı Hatoyama İçiro’nun siyasal etkinlikte bulunmasının işgal yönetimince yasaklanmasından sonra partide liderliği ele geçirdi ve 22 Mayıs 1946’da başbakan oldu. Bu görevini, 1947 ve 1948’de sosyalist lider Katayama Tetsu, gene 1948’de sol eğilimli Aşida Hitoşi’nin başbakanlık dönemleri dışında, 1954’e değin sürdürdü. Geniş bir desteğe dayalı güçlü bir. yönetim oluşturdu; ülkede istikrarın ve ekonomik refah ortamının oluşturulmasını sağladı; ABD ve Batı Avrupa’yla işbirliğinin temelini attı. 1951’de, II. Dünya Savaşı’nı sona erdiren barış antlaşmasını imzaladı; ayrıca Japonya ve ABD arasında bir güvenlik paktı oluşturdu. 1954’te Liberal Parti liderliğini, üç yıl önce siyasal yasaklılar listesinden çıkarılmış olan Hatoyama İçiro’ya kaptırınca başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı. Ertesi yıl iki muhafazakâr partinin Hatoyama’nın önderliğinde Liberal-Demokrat Parti adıyla birleşmesinin ardından da siyaseti bıraktı.

Türkiye’nin ilk belgeseli Türkiye’nin Kalbi Ankara’nın yönetmeni

 

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 3.1666666666667/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 1.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 2
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yoşida Kenko

Next Article

Yoshikava Eici

Related Posts