Derin Bilgili Ansiklopedi

Siegfried Marcus

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Siegfried Marcus, benzinle çalışan ilk otomobil türlerinden birini geliştiren Yahudi mucit (d. 1831, Malchin,
Mecklenburg, Almanya. -ö. 1898, Viyana).

On iki yaşındayken bir makine ustasının yanında çırak olarak çalışmaya başlayan Marcus, beş yıl sonra telgraf hatları çeken bir şirkete girdi. 1848’de bir telgraf röle sistemi geliştirdi. Ardından Viyana’ya geçti ve burada birçok devlet kuruluşunda ve bilimsel kurumda çalıştı. 1860’ta Viyana’da kendi laboratuvarını kurdu.

Marcus, 1864’te tek silindirli, içten yanma­lı bir motorla çalışan ilk otomobilini yaptı. Arabanın debriyaj (kavrama) düzeneği ol­madığından, motor çalıştırılmadan önce arka tekerlekler yerden kaldırılıyordu. Marcus, arabayı bir kez denedikten sonra veriminden hoşnut kalmadı ve arabayı söktü.

Başka projelerle uğraşmaya başlayan Mar­cus, buluşuna ancak 10 yıl sonra geri dönebildi. Oldukça gelişkin bir elektrik sistemiyle donatılmış ikinci otomobili, bu­gün Viyana’daki Sanayi ve Zanaat Teknik Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu otomobil, günümüze kadar saklanan en eski benzinli araçtır. Marcus Yahudi olduğun­dan, müze yetkilileri Nazi işgali sırasında; zarar görmemesi için otomobili sakladılar. Otomobil 1949-50 arasında yeniden elden geçirilip onarıldı ve yapılan denemede saat­te 8 km’lik bir hıza ulaştı.

Marcus günümüze ulaşamayan iki otomo­bil daha yaptı. Ayrıca yaklaşık 12 ülkede otomobillerle ilgili olmayan çeşitli buluşları için 76 patent aldı. Marcus bir elektrik lambası (1877), çeşitli elektrikli aygıtlar ve bir karbüratör de geliştirdi.

1896’da ilk başarılı telsiz telgraf (radyotelgraf) sistemini bulan ve geliştiren İtalyan fizikçi ve mucit
Siegfried_Marcus_Automobilmuseum-1

 

Leave a comment
tr Turkish
X