Thomas Goff Lupton

Thomas Goff Lupton, Bir tanesinden yaklaşık 1.500 nitelikli baskı elde edilebilen yumuşak çelik levhala­rı geliştiren baskı ustası ve minyatür ressa­mı (d. 9 Eylül 1791 Londra, ö. 18 Mayıs 1873 Londra, İngiltere). Daha önce kullanılan bakır levhalar çok yumuşak olduğu için ancak 50 dolayında nitelikli baskı yapılmasına olanak veriyordu.

Bir kuyumcunun oğlu olan Lupton, yanına çırak olarak girdiği bir oymabaskı ustasından mezzotint baskı tekniklerini öğrendi. Mum boya ile yaptığı portreleri Kraliyet Akademisi’nde sergilenince adından söz edilmeye başlandı. Bundan sonra baskı levhalarını geliştirmeye başlayan Lupton, istediği sonucu elde edene değin nikel, saf olmayan çinko alaşımları ve çelik levhalarla çeşitli deneyler yaptı. Buluşu çok tutuldu ve 1823’ten sonra bakır levhaların yerini çelik baskı levhaları aldı.

“Ertuğrul’un Galata’dan Uğurlanması” adlı resimle ünlenen, ünlü İtalyan Oryantalist ressam

 

Lupton ‘un yapıtları arasında J. M. W. Turner’ın çeşitli manzara dizilerinden (örn. “İngiltere’den Irmak Manzaraları”, “İngiltere Limanları”) ve dö­neminin önde gelen İngiliz ressamlarının yağlıboya tablolarından yapılmış baskılar da vardır.

  • Thomas Goff Lupton-002
  • Thomas_Goff_Lupton_001
  • Thomas Goff Lupton-005
  • Thomas Goff Lupton-003
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lupino Ailesi

Next Article

Lur

Related Posts