Tom Mboya

Tom Mboya

Tom Mboya, tam adı Thomas Joseph Mboya ülkesinin bağımsızlık mü­cadelesinin önderlerinden Kenyalı siyaset adamı (d. 15 Ağustos 1930, Kilima Mbogo, Nairobi yakınları – ö. 5 Temmuz 1969, Nairobi, Kenya)

Luo kabilesinin üyesiydi. Misyoner okulla­rında öğrenim gördü. Önce Nairobi’de sağ­lık müfettişi olarak çalışmaya başladı. Çok geçmeden yeni gelişmeye başlayan sendika hareketine katıldı. Kikuyuların İngiliz sö­mürge yönetimine karşı başlattığı Mau Mau Ayaklanması sırasında ülke çapında bir önder durumuna geldi. 1953-63 arasın­da, Kenya İşçi Federasyonu’nun (KFL) genel sekreterliğini yaptı. Bu örgütün deste­ğiyle 1957’de Yasama Konseyi seçimlerini kazandı ve konseyin seçimle gelen sekiz Afrikalı üyesinden biri oldu.

Tom MboyaArkadaşlarının çoğundan farklı olarak, İngiliz sömürge yönetiminin 1950’lerin sonlarında önerdiği çok ırklı siyasal temsile karşı çıktı. Konsey­de Kenya batımsızlık hareketinin oluşması­nı ve Nairobi’de Halk Kurultayı Partisi’nin kurulmasını sağladı. Bağımsızlık öncesinde bir yıl Oxford Üniversitesi’ne devam etti ve iki kez ABD’ye gitti. 1959’da Kenyalı (daha sonra Doğu Afrikalı) üniversite öğrencileri­nin charter seferleriyle ABD’ye uçmasını, böylece çok sayıda öğrencinin yurtdışında öğrenim görmesini sağlayan Afrikalı-Amerikalı Öğrenciler Vakfı’nın kurulmasına yardımcı oldu.

Pakistan’da ülkeyi darbe ile 1978/1988 yılına kadar dikta rejimiyle yöneten asker ve devlet adamı

 

1960’ta Kenya Afrika Ulusal Birliği’nin (KANU) kurucu üyeleri arasında yer aldı. Bağımsızlığın kazanılmasından önceki koa­lisyon hükümetinde çalışma bakanlığını üst­lendi. Hapiste tutulan Jomo Kenyatta 1961’de serbest bırakılınca onun yanında etkinliğini sürdürdü. Kenyatta’nın 1963’te kurduğu hükümette adalet ve anayasal so­runlar bakanı, 1964-69 arasında iktisadi planlama ve gelişme bakanı olarak görev yaptı. 1969’da öldürülmesi, egemen durum­daki Kikuyularla öteki etnik gruplar, özel­likle de Luolar arasındaki gerginliğin artma­sına yol açtı.

 

Fransız Devrimi sırasında,amatör müzikçi tarafından bir gecede bestelenmiş, Fransız ulusal marşı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mbembeler

Next Article
ME-109

ME-109

Related Posts