Victor-Charles Mahillon

Victor-Charles Mahillon, çeşitli çalgıları toplamış, tanımlamış, kopyalarını yapmış, akustik konusunda yazılar yazmış Belçikalı müzik bilgini (d. 10 Mart 1841, Brüksel 6. 17 Haziran 1924, St. Jean, Cap-Ferrat yakınları, Belçika).

1865’te babasının çalgı yapım firmasına girdi. L’Echo musical (1869-86) adında bir müzik dergisi kurdu. 1879’da Brüksel Konservatuvarı’nın müzesine yönetici oldu ve burada eski ve yeni ya da Batı dışındaki kültürlerden 1.500ü aşkın çalgı toplayarak bir koleksiyon oluşturdu. Bu koleksiyon için hazırladığı analitik katalog (1880-92), çalgı yapım kuramlarını gösteren açıklamalarla sesi üreten malzemeye dayalı sınıflandırmayı (örn. davul, bir membranofon olarak adlandırımıştır) içerir. Daha sonra Erich von Hornbostel ve Curt Sachs’ın benimseyip daha kapsamlı hale getirdikleri bu sınıflandırma, en yaygın kabul gören çalgı sınıflandırma sistemi oldu.

Mahillon ayrıca, az kullanılan çalgıların (örn. Bach trompeti) kopyalarını yaptı ve eski çalgılarla konserler düzenledi. Les Elements d’acoustigue musicale et instrumentale (1874, Müzik ve Çalgı Akustiğinin Öğeleri) adlı bir kitapla çok sayıda monografi yayımladı.

“20 Yılın Seçme Spor Karikatürleri” ve “ Hık Mık Kemer Sık” adlı iki albümü olan karikatürist

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language