Viktor Rydberg

Viktor Rydberg, İsveçli yazardır. Yazar, romantik İsveç edebiyatının 19. yüzyıldaki tanınmış isimlerinden (d. 18 Aralık 1828, Jönköping ö. 21 Eylül 1895, Djursholm, İsveç).

Yabancılar arasında, evsiz büyüdü. Annesi bir kolera salgınında ölmüştü, babası da alkolikti. Parasızlık yüzünden öğrenimini yarıda bıraktı. 1855’te Göteborgs handelstidning adlı liberal eğilimli gazetede çalışmaya başladı. Ortaçağda İsveç’te geçen Singoalla adlı romantik-lirik romanı 1857’de yayımlandı. 1859’da gazetede tefrika edilen Den siste Atenaren (Son Atinalı) adlı romanıyla ünlendi. Eski Atina’da dinsizlikle Hıristiyanlık arasındaki çatışmayı ele alan yapıtta, İsveç’teki koşullarla da yakından ilgili biçimde dinsel hoşgörüsüzlüğe ve dogmatizme karşı tavır aldı. Ardından Bibelns Lâra om Kristus (1862; Kitabı Mukaddes’in Mesih Öğretisi) adlı yapıtında Hz. İsa’nın Tanrı olmadığını savundu. Ama din adamlarıyla giriştiği tartışma onda büyük bir duygusal gerilim ve çöküntü yarattı.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarındaki gerçekçi edebiyat akımının öncülerinden, Kuyucaklı Yusuf’un yazarı

 

1870’lerde kısa bir süre İsveç Parlamentosu’nda görev yaptı. Dil reformunu, özellikle Almancadan alınan sözcüklerin azaltılmasını savundu. 1874’te Roma’ya gitti. Dönüşünde, ilkçağa duyduğu ilgiyi büyük bir olgunlukla dile getiren ’ı (1877; Roma Günleri) yazdı. 1876’da, uzun çalışmalar sonunda Goethe’nin Fausr’unun ilk bölümünün çevirisini tamamladı. Şiir yeteneğiyle de kendini kanıtlayan Rydberg, Dikter (1882) adlı şiir kitabıyla Esalas Tegner ve Erik Stagnelius’tan bu yana İsveçin en büyük lirik şairleri arasında yer aldı.

Rydberg zamanla akademik çevrelerde de tanınmaya başladı. 1877’de, Uppsala Üniversitesinden onursal doktor unvanı aldı. 1878’de İsveç Akademisi’ne seçildi. 1884’te Stockholm Üniversitesi’nde kültür tarihi profesörlüğüne getirildi. 1880’lerde özellikle mitolojiyle ilgilendi. Araştırmalarının sonuçlarını Undersökningar i germanisk myihologiz (1886-89, 2 cilt; Germen Mitolojisi Araştırmaları) adlı kitabında topladı. 1891’de yayımladığı Vapensmeden adlı romanında Reform döneminde İsveç’te toplumsal yaşamı betimledi. Aynı yıl çıkan yeni şiir kitabında özellikle “Den nya Grottesângen” () adlı şiiriyle toplumsal koşulları sert bir biçimde: eleştirdi.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language