Wallace Clement Sabine

, mimari akustik alanını kuran Amerikalı fizikçi (d. 13 Haziran 1868, Richwood, Ohio ö. 10 Ocak 1919, Cambridge, Massachusetts, ABD).

1886’da Ohio Eyalet Üniyersitesi’nden mezun olan Sabine, Harvard Üniversitesi’nde lisansüstü çalışması yaptı, daha sonra aynı üniversitede öğretim görevlisi oldu. 1895’te Harvard’da açılan Fogg Sanat Müzesi salonundaki yankılanma bozukluklarını gidermek için giriştiği çalışmalar sonucunda, yankılanma süresi ile odanın toplam ses soğurma sığasının çarpımının, odanın hacmi ile doğru orantılı olduğunu (Sabine yasası) buldu. Sabine’in ilkelerine dayalı olarak inşa edilen ilk bina olan 1900’de açıldı.

1906-08 arasında Lawrence Bilim Okulu’ nun dekanlığını yürüten Sabine, 1908-15 arasında da Harward Uygulamalı Bilimler Okulu’nun dekanlığını üstlendi. I. Dünya Savaşı sırasında ABD Savaş Dairesi’nde uçak aletleri uzmanı olarak çalıştı. Collected Papers on Acoustics  () adlı yapıtı 1922’de Harvard Üniversitesi’nce yayımlandı.

 

Sanatı, tonalist eserleri ile ince renk çeşitlerine vurgu yaparken, sanat tarihçilerinin modernist olarak kabul ettiği ressam

Sen de birkaç kelam et...

Select Language