Wilhelm Maybach 48

Wilhelm Maybach

, otomobillerinin (1900-01) baş tasarımcısı olan Alman mühendis ve sanayici {d. 9 Şubat 1846, Heilbronn, Württemberg – ö. 29 Aralık 1929, Stuttgart, Almanya).

1883’ten başlayarak Gottlieb Daimler ile birlikte verimli bir içten yanmalı motor geliştirmek üzere çalışmalara girişti; iki mucitin ilk önemli ürünleri, 1885’te patenti­ni aldıkları oldukça hafif dört zamanlı bir motordu. 1890’da Daimler ve Maybach Cannstatt’ta otomobil üretmek amacıyla ’ı kurdular. 1895’te Maybach şirketin teknik yöneticisi oldu. Tasarımım gerçekleştirdiği bir karbüratörün 1893’ten sonra yaygın biçimde kullanılmaya başlaması üzerine patent hakları­na ilişkin birçok dava açmak zorunda kaldı, bunlardan İngiltere’deki davayı kazandı.

İlk elektrik akümülatörü gerçekleştiren Fransız fizikçi

 

1909’da Maybach ve oğlu Carl, Friedrich­shafen’de şirketi tarafından üreti­len hava gemilerine enerji birimleri ve uçak motoru sağlamak için bir şirket kurdular. Maybach’ın bu şirketi zamanla ’in bir yan kuruluşu durumuna geldi. Maybach markasını taşıyan otomobil yatakları 1922’den 1939’a değin üretildi. Maybach, 24 beygir gücündeki bir motorla donatılmış ilk Mercedes otomobillerin tasarımını büyük ölçüde geliştirdi ve motora sürücü tarafın­dan kısılabilen mekanik bir emme supabı ekledi. Maybach, preslenmiş çelik şasilerin ve balpeteği radyatörlerin geliştirilmesine de katkıda bulundu.

Wilhelm Maybach│automobile visionary and designer

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language