Wilhelm Maybach

Wilhelm Maybach

Wilhelm Maybach, ilk Mercedes otomobillerinin (1900-01) baş tasarımcısı olan Alman mühendis ve sanayici (d. 9 Şubat 1846, Heilbronn, Württemberg – ö. 29 Aralık 1929, Stuttgart, Almanya).

1883’ten başlayarak Gottlieb Daimler ile birlikte verimli bir içten yanmalı motor geliştirmek üzere çalışmalara girişti; iki mucitin ilk önemli ürünleri, 1885’te patenti­ni aldıkları oldukça hafif dört zamanlı bir motordu. 1890’da Daimler ve Maybach Cannstatt’ta otomobil üretmek amacıyla Daimler-Motoren-Gesellschaft’ı kurdular. 1895’te Maybach şirketin teknik yöneticisi oldu. Tasarımım gerçekleştirdiği bir karbüratörün 1893’ten sonra yaygın biçimde kul­lanılmaya başlaması üzerine patent hakları­na ilişkin bir çok dava açmak zorunda kaldı, bunlardan İngiltere’deki davayı kazandı.

1909’da Maybach ve oğlu Carl, Friedrich­shafen’de Zeppelin şirketi tarafından üreti­len hava gemilerine enerji birimleri ve uçak motoru sağlamak için bir şirket kurdular. Maybach’ın bu şirketi zamanla Zeppelin’in bir yan kuruluşu durumuna geldi. Maybach markasını taşıyan otomobil yatakları 1922’den 1939’a değin üretildi. Maybach, 24 beygir gücündeki bir motorla donatılmış ilk Mercedes otomobillerin tasarımını büyük ölçüde geliştirdi ve motora sürücü tarafın­dan kısılabilen mekanik bir emme supabı ekledi. Maybach, preslenmiş çelik şasilerin ve balpeteği radyatörlerin geliştirilmesine de katkıda bulundu.

Dünyanın ilk nükleer denizaltısı

 

 

Wilhelm Maybach

Hayvan resimlerine getirdiği yoğun misti­sizmle tanınan, Der Blaue Reiter grubunun kurucularından Alman ressam

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Mayasıl Otu

Mayasıl otu

Next Article
Maydanoz

Maydanoz

Related Posts