William Gibbs McAdoo 48

William Gibbs McAdoo

, ’nin kurucusu ve başkanı, Hazine Bakanı olan ABD’li politikacı (d. 31 Ekim 1863. Marietta yakınları. Georgia – ö. 1 Şubat 1941. Washington. D.C.. ABD).

Müttefiklerin savaş giderlerini kar­şılamak amacıyla dört ayrı kampanya başla­tarak 18 milyar dolar toplanmasını sağla­mıştır.

Meslek yaşamına Chattanooga ‘da (Ten­nessee) avukat olarak başladı. 1892’de New Y ork kentine taşınarak Hudson Irmağının altında tüneller inşa eden iki şirket kurdu. Başkanlığını üstlendiği bu şirketler sonra­dan Hudson ve Manhattan Demiryolu Şir­keti adını aldı. 1910 New Jersey valilik seçiminde ve 1912 başkanlık seçiminde Demokrat Parti adayı ’ı destekledi. Hazine bakanı olarak Wilson’ın en güvendiği görevliler arasında yer aldı. 1914’te ilk karısının ölümünden sonra, baş­kanın kızı Eleanor Randolph Wilson ile evlendi. Savaştan sonra demiryolları genel müdürü olarak görev yaptı (1917-19).

ABD’nin dördüncü başyargıcı ve Amerikan anayasa hukukunun kurucusu

 

Wilson yönetiminin ardından Demokrat Parti’nin lideri olarak kabul edildiyse de başkan adaylığı seçimlerinde üç kez yenilgi­ye uğradı. 1933-38 arasında California sena­törü olarak görev yaptı.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language