Derin Bilgili Ansiklopedi

William Gibbs McAdoo

0

Çağrı Tasarım Kampanya

William Gibbs McAdoo, 1914’de kurulan Federal Rezerv Sistemi’nin kurucusu ve başkanı, ABD hazine bakanı. (d. 31 Ekim 1863. Marietta yakınları, Georgia – ö. 1 Şubat 1941. Washington. D.C. ABD).

Müttefiklerin savaş giderlerini kar­şılamak amacıyla dört ayrı kampanya başla­tarak 18 milyar dolar toplanmasını sağla­mıştır.

Meslek yaşamına Chattanooga ‘da (Ten­nessee) avukat olarak başladı. 1892’de New York kentine taşınarak Hudson Irmağının altında tüneller inşa eden iki şirket kurdu. Başkanlığını üstlendiği bu şirketler sonra­dan Hudson ve Manhattan Demiryolu Şir­keti adını aldı. 1910 New Jersey valilik seçiminde ve 1912 başkanlık seçiminde Demokrat Parti adayı Woodrow Wilson’ı destekledi. Hazine bakanı olarak Wilson’ın en güvendiği görevliler arasında yer aldı. 1914’te ilk karısının ölümünden sonra, baş­kanın kızı Eleanor Randolph Wilson ile evlendi. Savaştan sonra demiryolları genel müdürü olarak görev yaptı (1917-19).

Wilson yönetiminin ardından Demokrat Parti’nin lideri olarak kabul edildiyse de başkan adaylığı seçimlerinde üç kez yenilgi­ye uğradı. 1933-38 arasında California sena­törü olarak görev yaptı.

Meksika Devrimi’nin lideri

 

Leave a comment
tr Turkish
X